Чипирахте ли се? А защо на езеро с чип? Обикновено подобна придобивка имат пернатите обитатели. Ако ходите, обаче, този път край езерото и решите да участвате в неговия необичаен еко – спортен имен ден, би било добре! Атанасовското езеро край Бургас си има още и рожден ден, алеи, сол и Пътека на солта, пространство, наречено „симБиотично“. Има си обитатели и почитатели.
Да започнем с обитателите: птици, риби, водорасли, ракообразни, всевъзможни микро и по-големи създания, които правят флората и фауната му неповторими на регионално и на световно равнище.
Що се отнася до почитателите на езерото, с всяка година те стават по-многобройни, независимо къде живеят. Празниците са отличен повод да пристигнат от близо и далеч, да се разходят по алеите, да се включат в спортната надпревара: с бягане и колоездене на 21 км, бягане 8 км, кардио кръг , но всички изяви в рамките на полумаратон. Защо не цял, както навява алюзията за един анекдот от недалечното минало за виден функционер, който открива официално завод за полупроводници и пожелава „тази година за полупроводници, догодина за цели!“
Та и около езерото витае въпрос: защо полумаратон, а не цял? Защото трасето е половината на дължината на обичайния маратон – 42 км. Делите на две и получавате 21 км. Идеята за необичайното отбелязване на имения ден, дадена от сдружение "Зелена Странджа", е прегърната горещо от Община Бургас и от Българска фондация Биоразнобразие. Целта е да се популяризират спортът и физическата активност, да се откроят значението и необходимостта от опазването на Атанасовското езеро като природозащитен обект с уникални дадености.
Езерото е изключително красиво и в този сезон. Който си мисли, че гледките вероятно са в сиво- бяло и графитено зимно, най-добре да дойде и на място да се полюбува на багрите и нюансите по крайбрежието и във водата, както и на звуковата палитра от птичи гласове. Вгледайте се в този миниатюрен Рай, изпълнен с живот и вълшебна динамика. Насладете му се: един оазис , на шепа разстояние от бетонния урбанизиран Бургас.
Всеки със своите пристрастия: едни ще се разхождат, ще се радват на езерото, ще научат повече за неговите обитатели, кои птици зимуват сега там. Други, въпреки студа, а може би и заради него, ще се включат да мерят сили в спортните предизвикателства. Важното е, че всички ще се забавляват отлично.
А за какво ще е чипирането? За първи път измерването на времето и проследяване на движението на състезателите по трасето ще става с помощта на чип и електронна система. По този начин всеки от огромния брой желаещи да се състезават, ще има гаранция за точното измерване на резултата. Ще се избегнат грешки или дублирания на финалите. Радостина Ценова от Българска Фондация Биоразнообразие с още подробности за празника на Атанасовското езеро на 21 януари 2018 година.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg