Как изглежда това толкова любимо за летовниците Черно море на хиляди метри дълбочина? Ако за туристите лятото в Черноморската акватория е време на отпускарско безгрижие, за екипажа на Международната научна експедиция Black Sea MAP това е период на изключително натоварване и усилена работа.
Как успяват да се съхранят толкова дълго останки от корабокрушения, от древни селища и ландшафти? Само броят на намерените потънали кораби от древността е над 60! Какви тайни могат да разбулят днес специалистите по подводна археология, въз основа на находките? Въпросите са много, трупани от десетилетия. Учени от различни области на науката отдавна търсят отговори, за които е необходима и висококачествена техника.
Вероятно от разстояние животът на борда на научноизследователски кораб, оборудван с най-съвременни уреди, може да изглежда романтично-приключенски. Вярно, и приключения има, и романтика, но не само!
В състава на експедицията Black Sea MAP има световно известни учени, сред които и от Университета в Кънектикът, САЩ. Какво знаем за Кънектикът? Че там са родени Марк Твен, Хариет Бичър Стоу, Джордж У. Буш, Катрин Хепбърн. Сред звездните жители на града са Мег Райън, Майкъл Болтън и … българският учен - изследовател, участник в множество уникални международни експедиции, доц . д-р Крум Бъчваров. Той преподава подводна археология в департамента по антропология и морски изследвания в Университета на Кънектикът, САЩ. Ще научим повече за един от най-големите мултидисциплинарни подводни археологически проекти, провеждани някога.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg