Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Митологични образи”: Дидона и Еней

| обновено на 12.02.18 в 13:51 БНР Новини
Фрагмент от „Срещата на Дидона и Еней“, Натаниъл Денс-Холанд
Снимка: Tate Britain

Това е преплитане на митологични образи и герои, митология и история - Троянската война, Картаген, Дидона, Еней - еднакво значими и за гръцката, и за римската митологии. Описани са подробно в Илиадата, обезсмъртени са в „Енеида” на Вергилий.
След плячкосването на победената Троя Еней се отправя към земите на Италия - да създаде нова Троя. Според пророчеството на Сибила потомците му ще основат Рим. След много приключения акостира край Картаген и там се заплита любовта му с Дидона, митичната основателка на града. Еней, обаче, трябва да следва волята на боговете и продължава към устието на Тибър. Изоставената Дидона го проклина и се самоубива.
Съдбата на нещастната Дидона се оказва по-привлекателна за претворяване в изкуството през последвалите епохи. Много повече са опусите, посветени на нея, при това - от момента на нейното кратко любовно щастие и последвалото нещастие. Няма творби, в които да се величае триумфът й на основателка на Картаген. Поредица от барокови кантати и опери, творби от класиката - сред тях „Дидона” на Пичини; Албер Русел е посветил на Еней едноактен балет. Еней се появява в операта на Хендел „Дидона и Еней” като и тук централно място е отредено на страданията на Дидона. Най-цялостно е представен образът на Еней в операта на Берлиоз „Троянци” - в нея е обхваната цялата история от падането на Троя до отплаването на Еней от Картаген.
Трите предавания са изградени върху мотиви от тези опери, както и творби от Ренесанса и Барока.

понеделник, 5, 12 и 19 февруари, от 17.30  часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40