Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музиката живее в най-дълбокото и сигурно място

БНР Новини
Цигуларят, проф. Димо Димов
Снимка: БГНЕС

Той е един от най-известните ни музиканти, неговата популярност се разпростира далеч зад територията на професионалната му заангажираност. Умее да владее публиката не само от сцената, когато свири, но и тогава, когато говори, не като пламенен оратор – трибун, а като мислещ човек, наблюдаващ, анализиращ и разбиращ случващото се с неговите движещи сили и субекти. Изкуството на интерпретацията има многоизмерни прояви в неговите разнообразни роли. Не се колебае да влезе във високите етажи на властта, да проектира фестивал на изкуствата, който превръща в институция. Факторът култура и факторът власт, осъзнати в своята магнетична и покоряваща сила, се съизмерват, наслагват, правят всевъзможни опити да се подпомогнат взаимно дори и когато в стила на времето се надлъгват в своята ангажираност.

Със сигурност това не е път на човек, който е решил да живее на Парнас, заобиколен единствено от Музите. Предпочитал е да бъде действащо лице в горещите събития, да гради стратегия, да бъде законотворец в новото време. Следователно да събира негативите на високопоставения пост и на ефекта от балансирането, да бъде във фокуса не само на общественото внимание, но и на обществената критика.

Цигуларят проф. Димо Димов е бивш министър на културата, бивш депутат в Народното събрание, бивш български посланик в Дания, бивш ректор на Музикалната академия в София. Създаде нещо невиждано у нас – фестивала "Празници на изкуствата“ и академия „Аполония“ в Созопол. Това бе в средата на 80-те години, когато очевидно е имало нужда от „изпускане на парата“ под контрол и наблюдение от вездесъщите служби. Но той го направи блестящо, като дух, атмосфера, артистизъм, и не на последно място, като ръководене. Съществуването му до днес е огледало на всеобщото ни развитие като култура и със сигурност е традиция, която промени това място.

Но най-първо от всичко, цигуларят Димо Димов създаде струнен квартет „Димов“, с който извървя много дълъг път на музикант. Квартетът още в началото си получи най-високи награди от международни конкурси, множество ласкави критични оценки в десетките си концерти у нас и в чужбина. Най-много пътуващият състав, заедно с ансамбъла „Софийски солисти“, за няколко десетилетия, като емблема на българското изкуство по света. И със сигурност най-записвания камерен състав, защото квартет „Димов“ има около 80 грамофонни плочи, включително и от „Хармония Мунди“ във Франция.

Днес, когато светската суета е избледняла и общественият прожектор намира все нови и нови обекти, от тези записи – студийни и документални от концертните програми през годините, могат да се чуят непреходни музикални истини, докоснати и белязани от съкровеното.

Съпреживяното от четирима музициращи артисти. Настъпило е времето за пресяване и пренареждане в личното битие.




вторник, 20 февруари, 19.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50