Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вечната българска класика – музика, вдъхновена от словото на Иван Вазов и Христо Ботев

Утре е 3 март – датата, която ни е определена за национален празник. На тази дата преди 140 г. в истанбулското предградие Сан Стефано Великите сили, без участието на българи, са договорили съдбата на българския народ. Всъщност, това е предварителен договор, ревизиран няколко месеца по-късно в Берлин – така двугодишната руска окупация на отвъддунавските земи (никъде не се споменава българско население) е сведена до 9 месеца. Всъщност Руско-турската война е сблъсък между 2 многонационални империи и се води на 2 фронта – в Кавказ и на Балканите. Може би поради тази неизясненост, недоизказаност на уговорките за съдбата на българските земи не са много българите, които припознават празника като истински национален. Факт е, че, поне до този момент, тази дата не е инспирирала създаването на музикални произведения. В народната памет следи са оставили страданията, подвизите на знайни и незнайни хайдути и дейци, свързани с духовното пробуждане на нацията. Те са отразени по-късно и в професионалното изкуство.
В предаването са включени творби, вдъхновени от словото на Иван Вазов и Христо Ботев – от Филип Кутев, Александър Райчев и Васил Казанджиев.

петък, 2 март, 19.20 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05