Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митологични образи - Одисей хитроумният

Понеделник, 12 март, от 17.30 часа

БНР Новини
Одисей и сирените - изображение върху старогръцка ваза

Одисей е сред най-популярните Омирови герои. Един от най-активните и атрактивни участници в Троянската война, създателят на легендарния Троянски кон. Той преминава през безбройни приключения - в рамките на 10-годишната война и последвалите още 10 мъчителни години на път за родната Итака. Приключения, които спират дъха, подобно на всеки съвременен екшън.
Като почти всички антични херои, Одисей не е еднозначен образ. Той не е пламенният самопожертвователен герой, защитник на слабите и пр. Характерът му е изтъкан от противоречия: в началото на войната се опитва да се измъкне, преструвайки се на луд, по-нататък се хвърля в най-опасни премеждия, воден от нескончаемо любопитство, печели опасни битки с врагове и богове с безразсъдна храброст, но главно с хитрост.
Неоромантикът Николас Моу го е усетил в симфоничните си творби като романтичен герой, заобиколен от стихии, но и от слънце; за бароковия майстор Йохан Агрикола Одисей е хитрецът, открил в укритието му героя Ахил; в операта на Монтеверди "Завръщането на Одисей в родината" най-вълнуваща е финалната част на 20-годишния път на хероя. Същевременно, следвайки един по-скоро ренесансов модел, близък до античния оригинал, Монтеверди е акцентирал върху идеята, че човекът е крехка играчка на трите съдбовни сили: Време, Съдба, Любов.
В предаването звучат фрагменти от творби на тримата автори.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03