Разпаднаха се 15 милиона от поредната гордост на София. Толкова струва ремонтът на остатъци от стара Сердика, между Министерския съвет, Президентството и Народното събрание.
Според поръчителя и наблюдателя на миналогодишното строителство, Министерството на културата, става въпрос за технически проблеми, а не за некачествена работа. Доводът е, че при приемането всичко изглеждало добре. После май имало нещо в отводнителната система.
Когато разкопаваш, консервираш и експонираш световно историческо и архитектурно наследство, каквато несъмнено е римска и околоримска Сердика, се мисли исторически. Справка – световните знакови градове, превърнали се в прочит на цивилизацията. И място за туристическо поклонение.
Когато имаш основателната претенция, че показваното в центъра на столицата е част от историческата памет на човечеството, не върви да се оправдаваш с няколко десетилетна отводнителната система и да успокояваш, че поправките няма да са за сметка на данъкоплатците. Просто значимостта на историята не е в един мандат. Каквото явно е мисленето на преходното ни управление. И на преходното ни поколение, изобщо. Защото ако хората отпреди две хилядолетия бяха строили Сердика мандатно, може би щяха да ни оставят само изчукан на някой камък приемно-предавателен протокол. Което също е история. Но не историчност.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg