Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята като мандат за петнайсетина милиона

БНР Новини
Какво щеше да остане от Сердика, ако преди 2 хил. години бяха строили мандатно
Снимка: БГНЕС

Разпаднаха се 15 милиона от поредната гордост на София. Толкова струва ремонтът на остатъци от стара Сердика, между Министерския съвет, Президентството и Народното събрание.
Според поръчителя и наблюдателя на миналогодишното строителство, Министерството на културата, става въпрос за технически проблеми, а не за некачествена работа. Доводът е, че при приемането всичко изглеждало добре. После май имало нещо в отводнителната система.
Когато разкопаваш, консервираш и експонираш световно историческо и архитектурно наследство, каквато несъмнено е римска и околоримска Сердика, се мисли исторически. Справка – световните знакови градове, превърнали се в прочит на цивилизацията. И място за туристическо поклонение.
Когато имаш основателната претенция, че показваното в центъра на столицата е част от историческата памет на човечеството, не върви да се оправдаваш с няколко десетилетна отводнителната система и да успокояваш, че поправките няма да са за сметка на данъкоплатците. Просто значимостта на историята не е в един мандат. Каквото явно е мисленето на преходното ни управление. И на преходното ни поколение, изобщо. Защото ако хората отпреди две хилядолетия бяха строили Сердика мандатно, може би щяха да ни оставят само изчукан на някой камък приемно-предавателен протокол. Което също е история. Но не историчност.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12