В съботната вечер, посветена на оперното изкуство, ви предлагаме запис от Виенската държавна опера от 7 октомври 2017 година. Операта „Играчът“ е първото представление за сезон 2017/2018 и първият път, в който Щатсопер - Виена прави собствена постановка на заглавието – абсолютна премиера.
Диригент е талантливата Симон Йънг. След дебюта си в Щатсопер през 1993 година с „Бохеми“ тя дирижира в големия оперен театър 30 заглавия, сред които и премиерите на „Съдба“ от Леош Яначек, „Вилиси“ от Джакомо Пучини, „Еврейката“ от Фроментал Халеви. Работи смело и с много въображение както с класически репертоар, така и с модерни, съвременни заглавия.
Всички изпълнители в главните роли правят своя дебют в операта на Прокофиев.
В ролята на Полина влиза Елена Гусева, която пее за пръв път на сцената на Виенската държавна опера. Тя е родена в Сибир и завършва Московската консерватория. Преди тази изява вече е зарадвала публиката в немалко големи оперни театри. Пяла е в Театър „Станиславски и Немирович Данченко“ в Москва, Хамбургската държавна опера, Берлинската опера, в Саарбрюкен и Тулуза. В репертоара ѝ са Мими от „Бохеми“, Татяна от „Евгений Онегин“, Дона Елвира от „Дон Жуан“, Чо-Чо-Сан от „Мадам Бътерфлай“.
Неин партньор е Миша Дидик, който изпълнява ролята на Алексей. Той е познат на виенската публика от изпълненията на Сергей в „Катерина Измайлова“, Лука Кузмич в „От мъртвия дом“ и Борис в „Катя Кабанова“ от Леош Яначек.
Колоритната роля на Бабуленка е поверена на Линда Уотсън. Един комплексен оперен артист. Превъплъщенията ѝ в сложни вокално и интерпретационно персонажи като Брюнхилда, Електра, Изолда са впечатляващи.
Дмитрий Улянов е в ролята на Генерала. В този спектакъл руският бас, също както Елена Гусева, излиза за пръв път на сцената на Виенската държавна опера. Пял е в Париж, Мадрид, Барселона, Москва, Амстердам, Базел, Лион и Токио. Репертоарът му е респектиращ. Наред с централни партии като Досифей, Крал Филип и Даланд, той пее и баритоновата роля на Ескамилио в „Кармен“.
В по-малките роли ще имате удоволствието да чуете солисти на Виенската опера, сред които: Томас Ебщайн, Елена Максимова, Мортен Франк Ларсен, Павел Колгатин, Маркус Пелц.
Прокофиев пише операта по време на Първата световна война вдъхновен от полу-автобиографичната новела на Достоевски – „Играчът“, публикувана през 1867 г.. За писателя темата свързана със зависимостта и човешката психика е централна. Той изследва връзките между любовта, парите, страстта от залагането и отчаянието. Героите се мятат от крайност в крайност и са поставени на ръба на човешките възможности, сякаш авторът наблюдава дали душите им могат да оцелеят.
Композиторът е силно впечатлен от сюжета. Пише либретото си сам, но използва цитати от Достоевски. Действието се развива в Рулетенбург – въображаемо място, населено от персонажи-алегории, обобщени образи, изразители на различни социални прослойки.
„Хазартната игра не е само безнравствена сама по себе си, но е и безсмислена, тъй като шансовете в нея не са равни“ пише Жул Верн. Героите на Прокофиев до последно ще таят надежда в късмета си. Надежда, която ги води до тотален крах и разруха. От върха на щастието, силата на вярата отслабва и мечтите на героите се сгромолясват в калта на собствените им пороци.
Не пропускайте да чуете прекрасната музика на руския композитор в спектакъла на музикантите от Виенската държавна опера.
Съдържание на операта „Играчът“ от Сергей Прокофиев
Калифорнийският автор Дейвид Беласко вдъхновява два напълно различни женски персонажа в творбите на Пучини. Мадам Бътерфлай съществува само чрез желанието на мъжете и умира с разбито сърце, както са склонни да правят оперните героини, докато Момичето от Златния Запад получава когото иска с огнестрелно оръжие в ръце. "В Лион диригент на Пучини е..
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Гуелфо Чивинини и Карло Дзангарини по мелодрамата на Дейвид Беласко "Момичето от Златния Запад" Първо изпълнение: Метрополитън опера, Ню Йорк, 10 декември 1910 Действащи лица: • Мини, собственичка на пивница "Полка" – сопран • Дик Джонсън (Рамирес), бандит – тенор • Джак Ранс, шериф – баритон • Ник, барман в..
Световни артисти и носители на наградата "Грами" гостуваха на десетото издание на Plovdiv Jazz Fest, което се откри в Деня на народните будители и продължи три дни в Дома на културата "Борис Христов" в града под тепетата. За цялостен принос в българската джаз музика тази година награда получи певицата Мими Николова. Артистичният директор на..
Датският музикант БАУН (BAUN) издаде дебютния си албум Beginnings на 25 октомври 2024 г. Съчетавайки джаз, соул, арендби, поп, фънк и бразилска музика, албумът отразява забележителните качества на БАУН като вокалист и автор на песни, а едновременно с това представя комбинация от вдъхновяващи мелодии, танцувални ритми и прочувствени текстове...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg