Той е сред пътуващите хора на нашето време, със свободен дух, с отворени сетива за всичко интересно, необичайно, актуално. Един от проектите, по които работи, е заснемане на професионалните посоки за развитие и изяви на младия диригент Йордан Камджалов. Другата сюжетна линия е пътят на водата. Добрин е от почитателите на планинските маршрути. Но някак все става така, че водата определя голяма част от събитията и изявите му в личен и творчески план. Едно кратко филмче, както той самият го определя, със също така краткото заглавие „Вода“, му носи първо място в конкурса на тема „Вода“ във филмовия фестивал еDIT във Франкфурт. Филмът е само 30 секунди, но какви!
През 2013 г. Добрин, заедно с Ганета Сагова и нейният съпруг Веско, са на Филипините след връхлитането на един от най- страшните опустошителни тайфуни. Професионализмът си казва своето и, макар гледката да е наистина страшна и смазваща, екипът успява да запечата на кадрите и лъча надежда у местните хора. Този филм носи на Добрин и на неговите колеги и приятели второ място в конкурса Action4Climate, в чието жури участва Бернардо Бертолучи.
Сега фотографът и пътешественик Добрин Кашавелов отново е приел предизвикателство, свързано с водата, в нейната добра роля. Главен герой на поредния филмов разказ е благословен с уникалната дарба човек, който умее да открива водата и да я превръща в дар за хората, изграждайки над 300 чешми! Водата и празниците, свързани с почитта към водата, се намесват при взимането на важни решения в неговия личен живот – сватбата, кръщаването на малката му дъщеричка.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg