В седмицата, в която отбелязваме Международния ден на театъра, ви предлагаме един нестандартен ъгъл към магията на сцената.
Радиотеатърът е една от запазените марки на програма „Христо Ботев“. Радиотеатърът е начинът, по който сцената навлиза в интимното пространство на домовете и душите ни. Понякога това е единственият вариант за съпреживяване на театралното изкуство за онези, които по една или друга причина не могат да напуснат къщите си.
Радиотеатърът е натрупал огромен архив, но неговата жива памет и пулс в последните близо 40 години е Негрита Георгиева. Тя е дългогодишният координатор на екип драматургични форми, ритъмът на редакцията.
„Слушането е виждане“ – това е мотото на радиотеатъра. За съжаление обаче няма как да видите усмивката на Негрита. Тя е човек с голяма душа, слънчев и лъчезарен. Слушателите задочно могат да го доловят, защото, както самата тя признава: „Много е важно как ще посрещнеш хората, преди да влязат в студиото, по какъв начин, с какво настроение ще пристъпят към работата си актьорите, режисьорът, звукооператорите, техническият екип“.
Във време, в което фирми и компании отделят време и бюджети за тиймбилдинги и екипни обучения, Негрита изтъква колко е важен чисто човешкият контакт, вниманието и грижата към другия, най-сетне топлотата в отношенията, всички онези „меки умения“ в общуването с другите, за които все по-често се говори днес.
Вярна на оригиналния си стил, тя съветва младите си колеги да носят удобни дрехи по време на работа, да не идват с високи токчета, да пазят енергията си, както и баланса между личния и професионалния живот.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg