Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Солта на живота” или когато езерото танцува

БНР Новини
Танцът „Езерото” е посветен на Атанасовското езеро
Снимка: saltoflife.biodiversity.bg

Атанасовското езеро е специално: има си рожден ден, имен ден, майски празник, посветен на Деня на Натура 2000. Има си разнообразни обитатели: водни, подводни, крайбрежни, въздушни. Над езерото минава миграционният път на птиците „Виа Понтика”.
А този май езерото се сдоби и с танц, естествено, също специален, представен дори в Брюксел, по време на официалната церемония по връчване на Европейските награди Натура 2000 на 17 май 2018 г. в зала „Берлемон”, където сред 25-те финалисти от цяла Европа се бориха и 4 български проекта:
• „Солта на живота” в категорията „Комуникации”;
• „Сигурно зимовище за червеногушата гъска” в категорията „Съчетаване на интереси”;
• „Помощ за египетският лешояд” в категорията „Трансгранично сътрудничество и работа в мрежа”;
• „Възстановяване на белошипата ветрушка” в категорията „Трансгранично сътрудничество”.

За финала на церемонията екипът на проект „Солта на живота” получава и поканата „да вдъхнови” гостите с арт пърформанс. За целта бургаските изпълнители от формация ДЮН подготвят оригиналния танц „Езерото”, разказващ магичната приказка за езерото, солта, птиците и хората.

Атанасовското езеро е „Натура 2000” зона, резерват, защитена местност, Рамсарско място, подходящо за добив на сол, за образователни разходки, лежерни срещи с приятели, за специализирани туристически маршрути с наблюдение на птици, за кални бани, каране на велосипед, бягане по алеите и още, и още…

На престижната церемония проект „Помощ за египетският лешояд” спечели голямата награда в своята категория, а екипът на проект „Солта на живота”, LIFE+ получи специални грамоти като финалист за тримата партньори, които участват – БФБ, БДЗП и Черноморски солници АД – лично от директора на отдел „Натура 2000” в Генерална дирекция „Околна среда”.
Това е четвърто издание на европейската награда, предназначена да оцени върховите постижения в управлението на зоните от „Натура 2000” и да покаже добавената стойност на мрежата за местните икономики.

Атанасовското езеро е любимо място за жителите на Бургас и многобройните гости на града и страната. Там се провеждат много тематични празници, за един от тях разказва Радостина Ценова от Българска фондация „Биоразнообразие”. Чуйте интервюто, излъчено в предаването „А сега накъде?” на 18 май 2018 година.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04