Не знаете защо вашето дете е злоядо? Или хапва, но това в никакъв случай не са мечтаните от всеки родител или диетолог плодове и зеленчуци? А може би в главата ви се върти обичайният ваканционен въпрос: какво да правим с децата, когато учебната година свърши, а до следващата е толкова далеч?! Спокойно, вашият случай, в която и да е от горепосочените разновидности, е типичен поне за 85 % от българските семейства!
Когато пред подобен казус се изправят, в ролята на родители, и голяма част от преподавателите в Международното висше кулинарно училище у нас, те решават да организират Детска кулинарна академия за ваканцията. Първоначално идеята е да обучават малчугани на възраст между 6 и 12 години. Това лято обаче за първи път в кухнята ще влязат и по-големите – от 13 до 18 години. Как децата могат да се учат, да се забавляват, да усвояват полезни знания и умения за здравословно готвене и хранене? Как правилно се съставя меню, как си взаимодействат продуктите? Може ли за кратко време да се приготви вкусно и красиво ястие, какво означава човек да се храни с малки количества, но балансирано и разнообразно? Екипът професионалисти е готов да отговори на всеки от въпросите на малките готвачи от двете възрастови групи. Занятията са в периода 30 юли – 10 август 2018 г., в кухните на Кулинарна академия HRC.
Не е необходимо в бъдеще някой от младите възпитаници непременно да избере готвенето като своя професионална кариера. По-важно е децата да разберат, че сега е времето на пътуващите хора, които често продължават образованието си далеч от къщи, в друг град или държава. Хубаво е да могат сами да се справят с рационалното пазаруване и полезното готвене. Още за занимателната и здравословна лятна детска ваканция разказва Деляна Монева, директор на Международното висше кулинарно училище у нас.
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg