В предаването ще отбележим предстоящия 75-ти рожден ден на прочутия американски диригент и и пианист Джеймс Ливайн, роден на 23 юни 1943 г. в Синсинати, Охайо. Накратко някои факти от биографията му: Семейството е музикално-артистично – дядо му е кантор в синагогата, баща му Лорънс Ливайн е цигулар, а майка му Хелън е актриса. Така от самото начало Ливайн е закърмен с музика и театър и още на 10 години прави своя публичен дебют като пианист с Втория клавирен концерт на Менделсон със Симфоничния оркестър на Синсинати. На диригентското изкуство се посвещава след 1961 г., когато започва обучението си в „Джулиърд скуул“ – Ню Йорк. Там негов учител и наставник е френско-американският диригент и педагог Жан Морел. В сезона 1964-65 г. е ученик на Джордж Сел в Кливландския оркестър, след което става втори диригент на състава до 1970 година.
През същата година е поканен за гост-диригент на Филаделфийския оркестър и операта на Сан Франциско. В Метрополитън опера Джеймс Ливайн дирижира за пръв път през юни 1971 г. в „Тоска“ на Джакомо Пучини. Става диригент на този оперен театър през сезон 1973-74 г., а от 1976 до 2016 г. е негов музикален директор. Работил е по 85 различни опери в повече от 2500 представления в „Метрополитън“, под неговата палка са пяли тримата тенори – Лучано Павароти, Хосе Карерас, Пласидо Доминго, Кири Те Канава, Ане Софи фон Отер, Татяна Троянос и още много звезди от оперния небосклон. През 2011 г. поради заболяване от Паркинсон той слиза от поста за две години. След като се завръща в Метрополитън, дирижира от инвалидна количка и заявява: „Изключително горд съм от всичко, което постигнахме заедно като колектив – от разширяването на репертоара с нови и рядко чувани творби до развитието на оркестъра и хора в едни от най-бляскавите в музикалния свят. Въпреки че ми е невъзможно да прекарвам толкова много време на подиума, колкото би ми се искало, съм доволен да встъпя в новата си роля и да поддържам дълбоката си връзка с „Мет“. По думите на генералния мениджър на нюйоркския оперен театър Питър Гелб, няма диригент в историята на операта, който да е постигнал толкова, колкото Джеймс Ливайн в епичната му кариера в „Метрополитън“. Успоредно с работата си там Джеймс Ливан е музикален директор на Мюнхенското филхармонично общество (1999-2004) и на Бостънския симфоничен оркестър (2004-2012), участва активно на фестивалите в Байройт и Залцбург, а репертоарът му е от Бах през Моцарт, Вагнер и Верди до Ксенакис. Като носител на 37 номинации и на 10 награди „Грами“ Ливайн е един от най-уважаваните диригенти на САЩ и е награждаван с безброй американски и европейски награди.
Под негово диригентство ще чуем пълен запис от 1990 г. на операта „Сватбата на Фигаро“ от Волфганг Амадеус Моцарт.
Изпълнителски състав:
• Томас Хемпсън – граф Алмавива
• Кири Те Канава – графиня Розина Алмавива, негова съпруга
• Доун Ъпшоу – Сузана, камериерка на графинята
• Феручо Фурлането – Фигаро, камериер на графа
• Ане Софи фон Отер – Керубино, паж при графа
• Татяна Троянос – Марцелина, икономка в двореца на графа
• Пол Плишка – Бартоло, доктор
• Антъни Лачура – Базилио, учител по музика
• Майкъл Форест – дон Курцио, съдия
• Ренато Капеки – Антонио, градинар
• Хайди Грант – Барбарина, дъщеря на Антонио
Хор и оркестър на Метрополитън опера – Ню Йорк
Диригент – Джеймс Ливайн
Съдържание на операта „Сватбата на Фигаро“
събота, 9 юни, от 20 часа
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg