Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джеймс Ливайн на 75

БНР Новини
Джеймс Ливайн с Бостънския симфоничен оркестър по време на концерт.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В предаването ще отбележим предстоящия 75-ти рожден ден на прочутия американски диригент и и пианист Джеймс Ливайн, роден на 23 юни 1943 г. в Синсинати, Охайо. Накратко някои факти от биографията му: Семейството е музикално-артистично – дядо му е кантор в синагогата, баща му Лорънс Ливайн е цигулар, а майка му Хелън е актриса. Така от самото начало Ливайн е закърмен с музика и театър и още на 10 години прави своя публичен дебют като пианист с Втория клавирен концерт на Менделсон със Симфоничния оркестър на Синсинати. На диригентското изкуство се посвещава след 1961 г., когато започва обучението си в „Джулиърд скуул“ – Ню Йорк. Там негов учител и наставник е френско-американският диригент и педагог Жан Морел. В сезона 1964-65 г. е ученик на Джордж Сел в Кливландския оркестър, след което става втори диригент на състава до 1970 година.

През същата година е поканен за гост-диригент на Филаделфийския оркестър и операта на Сан Франциско. В Метрополитън опера Джеймс Ливайн дирижира за пръв път през юни 1971 г. в „Тоска“ на Джакомо Пучини. Става диригент на този оперен театър през сезон 1973-74 г., а от 1976 до 2016 г. е негов музикален директор. Работил е по 85 различни опери в повече от 2500 представления в „Метрополитън“, под неговата палка са пяли тримата тенори – Лучано Павароти, Хосе Карерас, Пласидо Доминго, Кири Те Канава, Ане Софи фон Отер, Татяна Троянос и още много звезди от оперния небосклон. През 2011 г. поради заболяване от Паркинсон той слиза от поста за две години. След като се завръща в Метрополитън, дирижира от инвалидна количка и заявява: „Изключително горд съм от всичко, което постигнахме заедно като колектив – от разширяването на репертоара с нови и рядко чувани творби до развитието на оркестъра и хора в едни от най-бляскавите в музикалния свят. Въпреки че ми е невъзможно да прекарвам толкова много време на подиума, колкото би ми се искало, съм доволен да встъпя в новата си роля и да поддържам дълбоката си връзка с „Мет“. По думите на генералния мениджър на нюйоркския оперен театър Питър Гелб, няма диригент в историята на операта, който да е постигнал толкова, колкото Джеймс Ливайн в епичната му кариера в „Метрополитън“. Успоредно с работата си там Джеймс Ливан е музикален директор на Мюнхенското филхармонично общество (1999-2004) и на Бостънския симфоничен оркестър (2004-2012), участва активно на фестивалите в Байройт и Залцбург, а репертоарът му е от Бах през Моцарт, Вагнер и Верди до Ксенакис. Като носител на 37 номинации и на 10 награди „Грами“ Ливайн е един от най-уважаваните диригенти на САЩ и е награждаван с безброй американски и европейски награди.
Под негово диригентство ще чуем пълен запис от 1990 г. на операта „Сватбата на Фигаро“ от Волфганг Амадеус Моцарт.

Изпълнителски състав:
• Томас Хемпсън – граф Алмавива
• Кири Те Канава – графиня Розина Алмавива, негова съпруга
• Доун Ъпшоу – Сузана, камериерка на графинята
• Феручо Фурлането – Фигаро, камериер на графа
• Ане Софи фон Отер – Керубино, паж при графа
• Татяна Троянос – Марцелина, икономка в двореца на графа
• Пол Плишка – Бартоло, доктор
• Антъни Лачура – Базилио, учител по музика
• Майкъл Форест – дон Курцио, съдия
• Ренато Капеки – Антонио, градинар
• Хайди Грант – Барбарина, дъщеря на Антонио

Хор и оркестър на Метрополитън опера – Ню Йорк
Диригент – Джеймс Ливайн

Съдържание на операта „Сватбата на Фигаро“

събота, 9 юни, от 20 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05