Човешката история е като пъзел, който събира в себе си парченца любов, болка, емоции и преживявания, успехи и провали, носталгия, стремежи и хиляди различия и особености. Тези парченца намират своето място в пъзела живот най-често на мястото, което всеки от нас приема за дом – било то родното място или някое избрано за такова. Как да открием различните нюанси на един естествен за човечеството процес – миграцията, в който нищо не е просто черно или бяло? Отговор ни дава разходката из всички „89 пътя на миграцията“ – фото-предметна изложба, посветена на българи в чужбина или такива, които са се завърнали у дома, както и чужденци, избрали да живеят или потърсили убежище в България.
Вещ, дреха, снимка, одеяло, картина, дневник, плакат, монета, инициали, шал, книга, автопортрет, бебешки чорапи, собственоръчно изваяна ваза, фенерче, календар, ключ и почти всичко, което въображението на един човек далеч от дома, свързва емоционално с пътя му, новото начало или пък завръщането му към родното място, са представени в изложбата. В галерия „Портрет“, всеки ден до 20 юни, от 16 до 22 часа, човек може да разгледа всичките 89 предмета, свързани с историята и пътя, извървян от всичките 89 души, разказват организаторите на изложбата Димитър Димитров и Александър Хинков от „Успелите.бг“.
Разходката ни из всичките „89 пътя на миграцията“ ни среща и със студентката Фатма Февзи и символите на емигрантския ѝ път към Берлин – амбулантна книжка, гривничка от родилното и няколко красиви снимки. А историята на Нили Рифай – учителка, която преди 5 години намира убежище в България, ни отвежда към един червен и изпълнен с емоции шал. „Да те пази“ – това казва най-близката приятелка на Нили, когато ѝ дава шала си, за да я топли по време на бягството ѝ от дома.
Чуйте техните истории!
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg