Човешката история е като пъзел, който събира в себе си парченца любов, болка, емоции и преживявания, успехи и провали, носталгия, стремежи и хиляди различия и особености. Тези парченца намират своето място в пъзела живот най-често на мястото, което всеки от нас приема за дом – било то родното място или някое избрано за такова. Как да открием различните нюанси на един естествен за човечеството процес – миграцията, в който нищо не е просто черно или бяло? Отговор ни дава разходката из всички „89 пътя на миграцията“ – фото-предметна изложба, посветена на българи в чужбина или такива, които са се завърнали у дома, както и чужденци, избрали да живеят или потърсили убежище в България.
Вещ, дреха, снимка, одеяло, картина, дневник, плакат, монета, инициали, шал, книга, автопортрет, бебешки чорапи, собственоръчно изваяна ваза, фенерче, календар, ключ и почти всичко, което въображението на един човек далеч от дома, свързва емоционално с пътя му, новото начало или пък завръщането му към родното място, са представени в изложбата. В галерия „Портрет“, всеки ден до 20 юни, от 16 до 22 часа, човек може да разгледа всичките 89 предмета, свързани с историята и пътя, извървян от всичките 89 души, разказват организаторите на изложбата Димитър Димитров и Александър Хинков от „Успелите.бг“.
Разходката ни из всичките „89 пътя на миграцията“ ни среща и със студентката Фатма Февзи и символите на емигрантския ѝ път към Берлин – амбулантна книжка, гривничка от родилното и няколко красиви снимки. А историята на Нили Рифай – учителка, която преди 5 години намира убежище в България, ни отвежда към един червен и изпълнен с емоции шал. „Да те пази“ – това казва най-близката приятелка на Нили, когато ѝ дава шала си, за да я топли по време на бягството ѝ от дома.
Чуйте техните истории!
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg