България е застрашена от недостиг на кадри в ядрената индустрия. Това стана ясно по време на международна конференция на тема: "Енергийна сигурност на Югоизточна Европа и национална сигурност", която се проведе в София.
Независимо дали ядрената енергетика у нас ще се развива, набирането на специалисти с умения и висока квалификация е необходимост, защото повечето от ангажираните в сектора наближават пенсионна възраст. Подготовката на един оператор на ядрен реактор отнема близо 10 години, обясни професор Димитър Димитров от факултета по икономика и инфраструктура към УНСС.
"Ако след десет години започва да работи някой ядрен реактор, ние още отсега трябва да обучаваме хора за това нещо. Няма как да ги преквалифицираме за година-две“.
Съществува опасност липсата на кадри скоро да изправи страната пред критична ситуация.
"Спират реакторите, спират централите. Лошото е, че е трябвало да започнем да работим сигурно преди 10 години".
Родните студенти не проявяват интерес към обучението по ядрено инженерство и ядрена физика. За да бъдат привлечени повече желаещи към тези специалности експертите препоръчват по-високи стипендии и обвързване с дългосрочни договори, защото подготвени кадри могат лесно да заминат в други държави.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg