Кои потънали праисторически селища ще бъдат проучвани това лято от българските подводни археолози? С какво акваторията на Варненското и Белославското езеро (Варненско-Белославски езерен комплекс) предизвиква интереса на учените? Какви тайни за Ранната бронзова епоха крие заливът пред устието на река Ропотамо? Подробности научаваме от д-р Калин Димитров, директор на Центъра за подводна археология – Созопол. Докато повечето хора свързват представите си за лятото и морето с плажен отдих и развлечения, за специалистите по подводна археология това е период на усилена работа.
Самият д-р Димитров работи в областта на праисторията. Участвал е в екипа на изследователския кораб Havila Subsea в рамките на проекта Black Sea MAP. Мащабните проучвания обхващат широк спектър от теми за промените в Черно море, които стават в продължение на хилядолетия. Част от резултатите може да видим до 30 юли т.г. под формата на атрактивна изложба в Културен център „Морско казино“, Бургас. Изложбата е по повод избора на Бургас за домакин на Европейския морски ден 2018, изключително високо признание за града. Досега домакини на престижните прояви са били Брюксел, Рим, Гьотеборг, Атина и Бремен, а през 2019 г. Европейският морски ден ще е в португалската столица Лисабон.
Проявите у нас са посветени и на българското председателство на Съвета на Европейския съюз. В Бургас си дадоха среща политици, представители на морския транспорт и на различни отрасли в икономиката и науката. Проведоха се още 57-ата Национална археологическа конференция и Годишното заседание на Асоциацията на българските археолози.
Езикът на учените се отличава със специализирана информация, термини, години, исторически епохи. Но изложбата, озаглавена „Скритите тайни на Черно море“ е достъпна и привлекателна за широката публика. Представени са любопитни артефакти от морската ни история и 3D макети на потънали кораби, открити при последните проучвания на морското дъно. Да пожелаем на българските учени успешно подводно археологическо лято.
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg