За периода от създаването му през 1973 г. до днес, не е било лесно да се намери подходящо място за експозициите на Националния исторически музей. За първи път малка част от богатствата на музейните колекции са изложени в старата сграда на кметството на Столична община. По-късно негов дом става бившето руско посолство на ул. „Раковски“, а след това и Съдебната палата. Днес НИМ е разположен в част от архитектурния комплекс на резиденция „Бояна“. В сградата на музея се намира и голямата пленарна зала, от която тръгва процеса на новото политическо и обществено начало в историята на страната. В нея, по време на ноемврийския пленум на ЦК на БКП през 1989 г., Тодор Живков е свален от власт.
На първия етаж и в самата заседателна зала са подредени табла с фотографии, които представят развитието на музея от първите дни на неговото създаване. Посетителите ще научат много интересни факти за времето от първата изложба през 1975 г. – „Праисторическо изкуство в България“ – до настоящата година.
За да поговорим за юбилейната програма и за новите проекти, в това предаване наш гост е доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg