Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За победата на победените

БНР Новини
Жан-Клод Юнкер (вляво) и Доналд Тръмп.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

И днес продължава бодрото доволство от срещата Юнкер-Тръмп от миналата седмица. Особено активни са германските системни политици, чийто рейтинг се срина в последната година. Но и не само там се твърди, че Евросъюзът е победил Америка. Донякъде приемливо разбираеми заключения, защото засега поне на думи, отпадат митата за внос, основно на немски автомобили, в САЩ. Което си е нещо за пред електората. Ако изобщо са се подготвяли реални стъпки за това. Американците, независимо от някакво оскъпяване, пак ще ги купуват. Защото Америка вече не е онази, каквато беше. И все повече няма да бъде. Величае се и Юнкер, който пък реално е един полуфигурант по презумпция и прерогативи. Защото икономиката, национална или транснационална, нито се регулира, нито се контролира, нито финансира от Еврокомисията. Този министерски съвет на обединяваща се Европа разпределя, доколкото са му правомощията,  вноските на страните членки и най-вече се грижи за собственото и на над стоте си хиляди чиновници, благополучие. Много богато благополучие. Икономиката е друго нещо.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00