Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Десислава Кателиева: Никъде по света няма да видите придружител в кола със специален режим

Д-р Десислава Кателиева
Снимка: Стопкадър, БНТ

Един случай от Русе стана медийно известен през миналата седмица и той разказва как медици от Спешна помощ са изоставили само на улицата 8-годишно момченце, докато линейката е откарала в болницата баба му със счупен крак. Зададоха се много въпроси - дали съществува алгоритъм за действията на медиците, когато придружаващ на пациента е малко дете, дали е трябвало да го вземат в линейката или да повикат полицията. Тъй като казусът стана и обществено значим след намесата на Министерството на здравеопазването, на прокуратурата и на Агенцията за закрила на детето.

На 24 юли по обед, когато русенското слънце е достатъчно жарко, Корнелия Стефанова и внукът ѝ са на разходка по пешеходната улица "Александровска" в Русе. Става така, че възрастната жена пада и удря крака си. Няма дупка, няма изкривен плочник - просто пада. Тъй като болката ѝ явно е силна, тя започва да вика за помощ. Хората се скупчват около нея, а в суматохата никой не разбира какво се е случило точно. В този момент от аптеката на същата улица излиза Елка Костадинова - съвсем случаен минувач. Тя е човекът, който реагира хладнокръвно, задава правилните въпроси на пострадалата и звъни на Спешен номер 112, за да подаде сигнал за инцидента. Линейката идва 4 минути по-късно, отвежда пациентката в болницата и с това би трябвало случаят да е приключен, само че не се случи точно така. В центъра на сюжета се оказва не пострадалата Корнелия Стефанова, а внучето ѝ.

Жената, която се е погрижила за детето, поиска да разкаже. Тя е готова да изложи всичко писмено и да гарантира с името си пред институциите, от които се очаква да направят проверка по случая. Това е Елка Костадинова:

"На детето нищо му нямаше. Не беше изпаднало в шок, нямаше и за какво да е в шок. За мен по всякакъв начин се гледаше да се внуши на хората, че институцията Спешна помощ няма отношение към децата".

"В нито една държава по света няма да видите да се качи придружител в кола със специален режим, било на полиция, било на спешната помощ, било на пожарната". Това заяви в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" д-р Десислава Кателиева, председател на Националното сдружение на лекарите от спешната помощ:

"Колегите от цялата страна са обидени, защото в продължение на три дни Спешна помощ бива обвинявана, че не си е свършила работата и е изоставила дете на пътя. Всичките статии, които се изписаха по темата, нажежиха до червено отрицателното отношение към спешните медици. През последните три дни има няколко нападения на спешни екипи. Едното е в Хасково, а снощи в Благоевград са нападнати колеги в началото и в края на дежурствата си. Работата ни е свързана с много стрес, с много агресия, но аз не виждам къде сбъркаха моите колеги в този случай".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Ася Пенчева и интервюто с д-р Десислава Кателиева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.