Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се вречеш в любов и вярност на магично място по магично време

БНР Новини
3
Възстановка на българска сватба – доц. д-р Веселка Тончева и Никифор Галев.
Снимка: възрожденски комплекс „Косовските къщи“

Наближат ли дни, като 8, 18, 28 август 2018 г., както и други подобни комбинации между дните на месеците и годината, броят на желаещите да се врекат в любов и вярност нараства. Това забелязват по цял свят служителите от домовете за радостни обреди, сватбените агенции, фотографите, които трябва да увековечат паметното събитие. Стара истина е, че любовта е лудост, но във времето на цифровизацията тя добива интересни измерения. Уж сме реалисти, а малко магична намеса за щастие като че ли никому не вреди. Към избора на магични числа, за всеки случай, младоженците напоследък все по-често прибавят и магично място. Може да е традиционно село, скътано някъде далеч от шумния модерен град. Може да е и необичайна панорама – пещера, скален манастир, морски плаж, полет с балон, хеликоптер или даже венчавка с парашут. Но да е различно, запомнящо се. Да им тръгне на младите с красиви и вълнуващи емоции, които да продължат през годините.
Село Косово
В родопското село Косово постоянните жители се броят на пръсти. Но дойде ли сватбарското време, селото сякаш се превръща в многоезичен център на младоженци и гости от близо и далеч. С какво още ги привлича този кът на България? Как силата на традицията слага отпечатък върху любовните обети на влюбените? – Да пазят дълго топлината един към друг в сърцата си, да устояват при трудностите, да преодоляват заедно препятствията по пътя, да се радват на деца, внуци и правнуци. За духа на старинната сватба и за посоките на сватбения туризъм разказва Александра Георгиева. Предизвикателствата на настоящето и смисъла на ритуалите коментира Саша Габровска, дългогодишен директор на Столичния дом за радостни обреди.


Снимките са предоставени от възрожденски комплекс „Косовските къщи“ и агенция „Вричане – Българската традиционна сватба“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10