Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция иска военноморска база в Кипър, за да защити "суверенните си права и интереси"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турция има спешна нужда от военноморска база в Източното Средиземноморие, тъй като много държави, най-вече САЩ и Великобритания, използват войната в Сирия като претекст за засилване на военното си присъствие в района и вече са изпратили в него свои кораби, се казва в публикация на турския всекидневник „Йени Шафак”, цитирана от кипърските турски и кипърските гръцки медии. В нея се посочва, и че Източното Средиземноморие се превърна в един от най-критичните и стратегически важни региони в света по отношение на енергетиката и военната сигурност, и като се има предвид стратегическата позиция на Кипър в него, Турция трябва да предприеме съответни мерки.

Като „заплаха” за сигурността и интересите на Турция са определени и извършваните от Кипър сондажи за газ и откриването на нови енергийни находища край острова. Анкара се противопоставя на тези енергийни планове, като претендира, че голяма част от офшорната зона ѝ принадлежи и предупреди Кипър да не извършва „едностранни действия”.

Турция иска военната база да е нейна суверенна територия, с какъвто статут са двете военни бази на Великобритания на острова.

Изтеглянето на близо 35-хилядната турска окупационна армия от острова е един от най-конфликтните проблеми в преговорите по Кипърския въпрос, който бе и една от причините за прекратяването им през юли миналата година. Според анализатори стремежът на Турция да създаде своя военна база в окупираните територии и по този начин да си осигури постоянно военно присъствие на острова може още повече да затрудни усилията за разрешаване на десетилетния спор.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.