Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Гражданското образование“ и медийната грамотност влизат в училищната програма

Ще бъде ли ефективно „гражданското образование“ и медийната грамотност, когато влязат в училищното образование от 2020-2021 г.

БНР Новини
Надежда Юрукова, Ива Дойчинова и Георги Апостолов в студиото на "Нашият ден"
Снимка: Нина Цанева

„Най-големият капан и най-големият фактор, който може да случи нещата в сферата на гражданското образование и медийната грамотност, това са учителите. Другият капан е цялостната промяна в посока по-голяма гражданска среда в училище“, каза Коста Костов, експерт „Съдържание на училищното и предучилищно образование“ в МОН в студиото на „Нашият ден“.

Ето какви бяха становищата и на експертите от неправителствения сектор:

„Какво министерството разбира под медийна грамотност, на която ще обучи децата между 4 и 11 клас само с 10 учебни часа“, репликира Георги Апостолов от „Център за безопасен интернет“

А Надежда Юрукова от център „Център за творческо обучение“допълни: „И децата, и учителите се нуждаят от едно и също и то е внимание и уважение. И двете страни имат нужда да бъдат чути“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Повишен интерес към противогрипните ваксини: съветите на д-р Атанасов

Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър Атанасов, педиатър с опит в поставянето на ваксини извън задължителния имунизационен календар, имунизацията все още остава най-добрият известен начин за предпазване от грип и неговите потенциални..

публикувано на 06.11.24 в 12:19

"Аз съм тук": Нови хоризонти за възрастни хора чрез изкуство и танц

В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на..

публикувано на 06.11.24 в 11:50

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..

обновено на 06.11.24 в 11:45

Първото събитие на "Human Rights Talks" събира активисти и културни дейци в "Топлоцентрала"

На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти и..

обновено на 06.11.24 в 10:52