От Скопие Ангела Меркел благодари на премиерите на Македония, Гърция и България за политическата смелост да решават проблемите на Балканите. Това е първото посещение на германски канцлер в Македония след обявяването на независимостта ѝ на днешния ден преди 27 години.
Основните послания на канцлера Меркел в Скопие бяха около предстоящия референдум на 30 септември, който обвързва членството в Евросъюза и НАТО със споразумението с Гърция за името. Меркел подчерта, че пробивът е постигнат след години застой.
„Бих искала да благодаря на министър-председателя Заев, но и на всички други, които имат заслуга, особено на гръцкия премиер Алексис Ципрас, а също и на България, на премиера Бойко Борисов, за политическата им смелост“, каза тя.
На съвместната пресконференция с премиера Зоран Заев Меркел заяви, че референдумът на 30 септември е възможност пред страната да се отворят вратите на Европейския съюз и НАТО.
„Вие сте поканени за членство в НАТО, имате перспективата да се присъедините към Европейския съюз. Все още предстои много работа, но предпоставката, разбира се, е успешен референдум на 30 септември. Няма да се намесвам в решението на вашите граждани, но мога да кажа от моя собствен опит, че исторически възможности не възникват всеки ден, а само веднъж на поколение“, каза германският канцлер.
Премиерът Заев благоди за подкрепата. „Германия е силен поддръжник на нашия стремеж да станем равноправен член в най-силните и стабилни семейства в света - в НАТО и ЕС“, добави той.
Македонската информационна агенция отбелязва, че България беше първата страна, признала независимостта на Република Македония.
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg