Можеш да си пътешественик, дори без да излизаш от къщи. С книга, със стандартен или електронен пътеводител – телефон, таблет, компютър, да „посещаваш“ местности, градове и страни, да се наслаждаваш на вдъхновяващи гледки. Но най-приятно е човек да се отдаде на пътешествия и приключения сред реални гори и планини, на някой морски, речен или езерен бряг, в средището на известен космополитен град или по тихите, романтични улички на забравено от времето село… 27 септември е обявен за Световен ден на туризма. На този ден през 1970 г. е приет уставът на Световната туристическа организация. А 9 години по-късно, през 1979 г. в испанския град Торемолинос (първият курорт на Коста дел Сол, в близост до Малага), Генералната асамблея на Световната туристическа организация (The World Tourism Organization, UNWTO) решава 27 септември да се празнува като Световен ден, заради изключителния принос на отрасъла в глобалната икономика, култура, развитието на международното сътрудничество, социалния живот, насърчаването на мирните процеси в света. Чества се от представителите на широк кръг професии от туристическите и транспортните фирми, хотелите, ресторантите, спа обектите, музеите, галериите. Празнуват екскурзоводи, планински и водни спасители, представители на здравните, алтернативните, селските, екологичните форми на отдих, на приключенията и екстремните видове спорт, изобщо всички ангажирани с безопасното, приятно и смислено провеждане на свободното време. Туризмът е уникален отрасъл. Парадоксалното е, че той осигурява 10% от приходите в световната икономика, дори в условия на глобални кризи, бедствия и епидемии. Туризмът е мир, приемане на другия, на неговите различия. Развитието на услугите внася стабилност и устойчивост. За насърчаването на тази сложна и многообразна индустрия изключително много допринасят новите технологии, които осигуряват бърз достъп до информация: съпоставяне на дестинации, качество, цени, услуги. Всяко година празникът преминава под определено мото. През 2018-а темата е “Туризмът и дигиталната трансформация”. Дигитализацията променя поведението и начина ни на общуване. Какви актуални тенденции „движат“ съвременното предлагане при избора на мястото за пътуване, начина на отдих, цените и качеството на услугите? Има ли скрити механизми, когато избираме самолетна дестинация, за да бъде полетът по-евтин? И къде най-вече пътуваха българите това лято? Ванина Хаджиева е приготвила интересна и полезна информация.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg