Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

110 години от рождението на проф. Марин Големинов – Епохата „Нестинарка“

БНР Новини
Постановка на "Нестинарка" на Държавната опера Стара Загора
Снимка: БГНЕС

110-та годишнина от рождението на една от най-значителните личности не само в българския, но и в европейския културен живот, е повод да си припомним музиката и словото на Маестрото.
Той беше не само голям композитор; беше критик, философ, личност с огромен принос в духовното развитие на България.
Завършил е с отличие парижката Скола канторум. В Париж отива със самочувствието на музикант, вече добре образован в родни условия. Там веднага забелязват оригиналния му талант, неповторимия стил. „Нестинарка“ е резултат на един траен интерес на Големинов – към езическата старина. Този интерес се разпростира и върху други творби – в продължение на цялото му творчество.
Още 27-годишен Марин Големинов започва да води дневници, по-скоро да нахвърля мисли по различни поводи. Тези Дневници са изключително интересни – като стил – носят лаконичността на музикалния му изказ, и като извор за тълкуване на собственото му творчество и на културното обкръжение, което го подхранва.
В предаването ще звучат откъси от Дневниците, ще слушаме изказвания на Големинов по различни поводи – записите са от Златния фонд на Радиото.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
The Singing Loins

The Singing Loins от Рочестър откриват есенния "пънк-джаз" сезон

"Автентичната сурова фолк банда от делтата на Медуей", The Singing Loins ще открие есенния сезон на "Аларма Пънк Джаз" тази събота (14 септември) в клуб "Сингълс", където вече си стана традиция да идват групи от същата кръвна група ( като испанците Guadalupe Plata, американците Left Lane Cruiser, французите Les Lulliies, a дори и Violons..

публикувано на 11.09.24 в 19:58

Дипломация в ритъма на шлагер

Музиката е феномен, който може да възпитава, да разказва истории, да променя нагласи и да формира вкусове. Певецът Христо Паскалев , известен  у нас и в чужбина като Паскал е живото доказателство за силата на музиката като средство за дипломация и културно общуване. В "Нашият ден" разговаряме са Паскал за албума "Шлагерите на Европа" , в..

публикувано на 11.09.24 в 14:39

aBOVe the ROCK над Бов: Да се видим на скалите, защото ще е повече от музика

От 13 до 15 септември сред красивия пейзаж и чистия въздух на Искърското дефиле ще се проведе фестивала aBOVe the ROCK . Повече за музикалното събитие, което ще се извиси над планинското село Бов разказва в "Нашият ден" организаторът Зорница Митин . По думите на Митин посетителите на фестивала ще имат шанса да чуят разпознаваеми имена..

публикувано на 11.09.24 в 09:16

Василена Серафимова с рецитал на "Аполония"

Последният концерт в Археологическия музей на "Аполония" беше на Василена Серафимова. Световноизвестната перкусионистка завършва НУИ "Панайот Пипков" в Плевен, след което се дипломира с магистърски степени в Националната регионална консерватория във Версай и във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж. Специализирала е в..

публикувано на 09.09.24 в 15:05

Директно излъчване на концерти - част от есенната програмата на ММФ "Варненско лято"

През септември Международният музикален фестивал "Варненско лято" продължава с модула "Ренесансова и барокова музика" и Международен симпозиум. "И тази година сме се опитали да дадем възможност ценителите на елегантния старинен звук, да разширят познанията си за европейския музикален барок. – сподели артистичният директор на фестивала "Варненско лято"..

публикувано на 09.09.24 в 13:11