В ситуация на неспирни изненади, които всекидневно ни поднася не само родната политическа среда, образователната сфера не прави изключение. Обществото е сюрпризирано с "идеи", които най-малкото не са добре обмислени. Нерядко оставаме с впечатлението, че в публичното пространство се подхвърлят сюжети, които, без да са съществени, отвличат вниманието и енергията ни от истинските и дълбоки теми на средното училище, които от десетилетия не се решават.
В рубриката "Всичко за образованието" Георги Няголов, преподавател в Новия български университет и автор на анализи за образованието, обръща внимание на базови звена и нормативи в образователната система, които се нуждаят от основно преразглеждане, синхронизиране и реално реформиране.
"Правителството е приело управленската си програма, в която има част Образование и наука… Тя като цяло представлява един доста положителен списък от намерения в областта на образованието и науката и страшно много прилича и на предишните управленски програми на предишното редовно правителство, дори и на по-предното също, но проблемът, за който ме питате, е защо всъщност не се променя нищо съществено в българското образование.
Причината според мен е, че образованието е доста сложна система и то сложна човешка система и за да можем да проведем смислен обществен дебат по важните въпроси в образованието, ние трябва да подходим системно, да видим всички тези части и елементи как те са свързани, за да можем наистина да говорим по този въпрос.", казва Няголов.
Заявката, че ще се променят учебните програми и учебния план е стъпка в системна посока, но не е достатъчна според анализатора.
Общообразователната подготовка би трябвало да се получава във всички училища еднакво добре и да гарантира не само грамотни участници на пазара на труда, но и здрави хора и пълноценни граждани. Отделно има профилирана подготовка, както примерно в математическите и езиковите гимназии, която има друга логика и развива определени компетентности. Има и професионално образование, където очевидно няма много добър синхрон с пазара на труда и работодателите.
"Общообразователната подготовка е това, което проявява проблеми, според това, което виждаме от редица международни изследвания… миналата година излезе дори доклад на българска институция за първи път - Сметната палата излезе с доклад, който показва на база на данни много подробно как в българското държавно училищно образование липсва качество..."
Какво трябва да се преразгледа и промени в "архитектурата на правилата", регулиращи училищното образование, според Георги Няголов – чуйте цялото интервю в звуковия файл.
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg