Отминалият сезон с 22 885 посетители на Лехар-фестивала в Бад Ишъл надхвърли високите очаквания към новия художествен ръководител Томас Енцингер. „Радостта е голяма, но отговорността също. Винаги може да се желае още повече“, казва Енцингер и продължава: „От продажбата на билети за един милион евро постигнахме един рекорд на приходите, но разходите също се увеличават, така че финансовата ситуация е трудна.“
Енцингер апелира към спонсорите да подкрепят оперетното изкуство и за в бъдеще, а държавните субсидии да останат стабилен фактор във финансирането на фестивала, понеже изкуството и културата са важни съставки на обществения живот. Резюмето на Енцингер за отделните постановки е еуфорично. 14-те постановки на „Цветето от Хавай“ с продадени билети на 88,68% са доказали, че човек трябва да има смелостта да поставя и по-малко познати оперети на сцената. „Страната на усмивките“ с 16 постановки и продадени билети на 86,11% е показала, че в оперетата има място както за фантазия, гланц и страсти, така също тя предлага едно поле за критика. Средният успех на „Сиси в концерт“ с продадени билети на 47,59% трябва да се подобри в следващите години, така че третата постановка да заема едно достойно място във фестивалната програма. Почти разпродаденото и специално композирано за Бад Ишъл музикално кабаре „На рехабилитация с Лехар“ е било „критично-хапещо“ и „нещо съвсем особено“, както и концертът на Сузане Марик „Хопла, сега идвам аз!“.
Освен това фестивалът предлага и постановки за деца: „Цветето от Хавай за деца“ и „Еттерепо“ (огледалната дума на „оперете“ на нем.) – една театрална работилница за младежи. Ще бъде продължена и съвместната работа със Залцбургския университет, който тази година се занима в рамките на един научен симпозиум с теми като „Чуждото. Миграция. Музикален театър“. Новият сезон ще зарадва публиката с оперетата „В ресторанта Бялото конче“ на Ралф Бенацки, която Енцингер сам ще постави, а също и с „Парижки живот“ на Жак Офенбах, както и Лехаровата оперета „Кло-Кло“. Известни артисти като Сузана Хиршлер, Рамеш Наир, Роман Мартин и Хелга Папоушек вече са дали съгласието си за участие в новия сезон.
На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg