„Спасени съкровища на България“ се нарича изложбата в Националния археологически институт с музей при БАН. Тя се организира съвместно с Министерство на вътрешните работи на Република България, с подкрепата Министерство на културата на Република България и съдействието на Столична община. Намерените артефакти са резултат от успешни полицейски акции в борбата с незаконния трафик на ценности. Целта на изложбата е не само да покаже разкритите впечатляващи находки, но и да обърне внимание върху изключително сериозния проблем за иманярството, системното унищожаване на богатото културно-историческо наследство на България и необходимостта от ефикасни действия срещу него. Изложбата включва над 300 изключително интересни и ценни предмети от Националният археологически институт с музей при БАН и още 18 музея в страната: НИМ и историческите музеи в Благоевград, Видин, Враца, Кърджали, Кюстендил, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Хасково и Шумен, както и музей „Старинен Несебър“.
Посетителите могат да видят най-голямата известна досега колективна находка от медни брадви от втората половина на V хил. пр. Хр.; колективна находка от златни накити и бронзови предмети от средата на II хил. пр. Хр.; коринтски шлем от края на VI в. пр. Хр.; колективна находка от златни накити от некропола на Месамбрия от средата на III в. пр. Хр.; теракотени женски фигури от некропол от III-II в. пр. Хр.; находка от 328 монети на тракийските владетели Реметалк I и Реметалк II от I в. пр. Хр. – I в. сл. Хр.; апликации за колесница от II в.; мраморна статуетка на Херакъл от II в. от римския град Рациария; накитното съкровище от благородни метали от XV-XVI в.; икони от Тревненската школа и от известния зограф Никола Образописов и много други.
За посетителите ще бъде интересно да „надникнат“ и в лабораторията, при реставраторите, които полагат изключителни умения, за да възвърнат към живот безценните находки. Процесът по тази толкова трудна, деликатна и отговорна работа може да бъде проследен чрез медийната платформа Археология Булгарика.
Изложбата е част от събитията на Европейската година на културното наследство и може да бъде разгледана в музея до 27 януари 2019 г.
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg