Песни, песенна лирика и текстове, посветени на разнообразната, пъстра фауна предлагаме на Вашето внимание в „Изпята поезия“. Намираме ги в творчеството на Джони Мичъл, Лед Дзепелин, Джеймс Тейлър, Доналд Фейгън, „Бийтълс“, Нино Ферер, „Ролинг Стонс“, Карла Бруни, „Щурците“, Кейт Буш, „Стийли Ден“… и други наши и чужди артисти.
Без да прибавяме самостоятелните продукции на „четиримата от Ливърпул“, в репертоара на „Бийтълс“ има повече от 10 песни, свързани с представители на животинския свят. Пет от тях се съдържат в митичния „Бял албум“: Martha My Dear („Скъпа Марта“, посветена на кучето на Пол), Blackbird („Кос“), Piggies („Прасенца“), Rocky Raccoon („Роки ракун“, става дума за енот…), Everybody's Got Something to Hide Except Me and My Monkey („Всеки има какво да скрие освен аз и моята маймуна“). Сред останалите песни на Джон, Пол, Джордж и Ринго срещаме „Хей, булдог“, „Аз съм морж“, „Градината на октоподите“, а и някои други мелодии, които може да чуете в нашите срещи.
Наречен The Beatles, запомнен от хората по света като „Белия“, двойният албум на „Бийтълс“ закръгли своето половинвековно съществуване. Записите за него са направени в периода 30 май – 14 октомври и е издаден около месец по-късно, на 22 ноември 1968 г.
По повод на юбилея през есента на 2018 г. албумът е преиздаден и съдържа нови смесвания /ремикси/ на всички пиеси, впечатляваща 5.1 съраунд версия, работни и демонстрационни записи, както и подбрани, нечути от публиката студийни варианти на познатите песни, които едва ли отстъпват на публикуваните преди 50 години.
Добре дошли сте.
Неделя, 18 и 25 ноември и 2 декември, от 17.00 часа
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg