Осогово е планина, добре позната на кюстендилци. Условията там се великолепни за целогодишен отдих. За свободното време на местните жители тя е онова природно убежище, каквото е Витоша за софиянци. Лесно достъпна, Осоговската планина е само на 20-ина км от Кюстендил, с редица възможности туристите да отседнат, да хапнат, да пренощуват.
Много хора милеят туризмът в този район да се развива, да бъде траен, устойчив поминък, повече гости от страната и чужбина да откриват предимствата на пешеходните маршрути, на конната езда, на ароматните горски плодове и уханните билки през лятото.
През зимата също има възможност за приятни преходи и снежни удоволствия. Все още обаче Осогово остава някак встрани от големия туристически наплив. Почитателите на планинската ваканция тръгват към по-популярните места. И пропускат да се насладят на този райски кът от страната.
Най-високата точка на Осогово е връх Руен – 2251,3 метра. Включен е в 100-те национални туристически обекта на БТС. На 1640 м надморска височина е издигнат параклис на Светите първоапостоли Петър и Павел. По пътеките и поляните една след друга се откриват живописни местности и чудни гледки. Отделете си време да поговорите и с хората, напуснали удобствата на градския живот, за да приемат планината за свой дом и да предлагат гостоприемство на туристите.
Откъде започва любовта към планината, туризма и зимните спортове? Какво означава да имаш добри съседи високо горе в планината? – Разказват Веска Спиридонова, Явор Спиридонов, Диана Михайлова и Иван Михайлов:
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg