Апаратът за ударно-вълнова терапия е доставен в Отделението по физикална и рехабилитационна медицина на Университетската болница "Канев" в Русе, персоналът е обучен за работа с новата техника, а първите малки пациенти вече са усетили "гъделичкането" по телцата си. Така се усеща, защото процедурата е щадяща, но всъщност е част от лечението на децата с Детска церебрална парализа и както и на деца, претърпели пътно-транспортни произшествия.
Най-общо процесът на лечение с ударни вълни може да се обясни като реакция на организма от получаване на остра травма, при което се активират процесите на възпаление, образуване на нова тъкан и регенерация. Тези процеси провокират тялото да изпраща лечебните си клетки към третираното място и също така да увеличи кръвоносната циркулация там.
През 16-те издания на кампанията "Българската Коледа" Университетската болница в Русе е получавала различни дарения.
Миналата година в педиатрията бяха доставени апарати за ултразвукова диагностика и респиратор, а по-рано в неонатологията - скенер за откриване на проблеми със слуха при новородени, транспортен инкубатор и кувьози.
Още по темата чуйте в репортажа на Ася Пенчева в звуковия файл.
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg