Група от 31 бежанци, които от 20 години са блокирани и живеят в британска военна база в Кипър, получиха разрешение за влизане и постоянно пребиваване във Великобритания. След поредица от откази и съдебни дела Лондон слага край на дългата битка поради „изключително необичайните обстоятелства”.
Решението идва точно преди Върховният съд на Великобритания да изслуша делото на шестте бежански семейства, наброяващи общо 31 души. Британското правителство е предложило да уреди благоприятно за тях 20-годишния случай, но без да поема отговорност за изключително дългото му забавяне, съобщи адвокатската кантора, която представлява бежанците.
Съдебната битка на шестте семейства да получат разрешение за влизане в Обединеното кралство продължи почти 4 години, с редица откази, включително и от Тереза Мей, тогавашен вътрешен министър, съдебни обжалвания, становища от Върховния комисариат на ООН за бежанците, решения на Апелативния и Върховния съд на Великобритания.
Досега Лондон отказваше да приеме семействата, твърдейки, че Международната конвенция на ООН за бежанците не обхваща британските военни бази в Кипър, които обаче са суверенна британска територия.
Главите на шестте семейства са част от група от 75 души от Етиопия, Ирак, Судан и Сирия, чиято риболовна лодка е изоставена от трафиканти край бреговете на Кипър през октомври 1998 г. Досега бежанците бяха принудени да живеят във военни бараки в затворената територия на британската военна база „Декелия”.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg