В нощта преди Бъдни вечер, когато все повече притихваме и се заслушваме в себе си, ви предлагаме да чуете запис на спектакъла на Народния театър „Иван Вазов“ „Гераците“ по повестта на Елин Пелин. Разказът за Дома, който може да е място за мир, почивка и радост, но и място на раздор и отчуждение. Тази родова драма за разрушената хармония разкрива в дълбочина човешката същност и непрекъснатите ни, ежедневни избори между доброто и злото, между светлината и тъмнината. Трагичните съдби на Гераците са вечна тема, както е вечна свободната ни воля, чрез която създаваме нашия цялостен дом – и външен, и вътрешен. Прочистен ли е? Държим ли надалече демоните на разрухата, които Елин Пелин така великолепно е описал? 23 декември – добро време за осмисляне, докато слушаме „Гераците“ с участието на Константин Кисимов, Аспарух Темелков, Виктор Георгиев, Мирослав Миндов, Стефан Караламбов, Ирина Тасева, Виолета Николова, Магда Колчакова, Пенка Икономова. Имена, които фондът на Радиотеатъра ревниво пази, за да не бъдат забравени. И още едно име – Кръстьо Мирски. Постановката е на Кръстьо Мирски.
Приятно слушане и светли празници!
Нека да е благословен Домът ви!
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg