Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

141 година по-късно: Пътят към София продължава

Проф. Пламен Митев с исторически коментар на събитията от 1877-1878 г., свързани с днешния столичен град и освобождението на България от османска власт

Мария-Мира Христова и проф. Пламен Митев
Снимка: Кирил Чобанов

На 4 януари 2019 г. София отбелязва 141 години от освобождението си от османска власт с тържества, които включват и благодарствен молебен в църквата „Света Неделя“. Традиционно е и литийното шествие до паметниците на генерал Гурко, Цар Освободител и Паметникът на българския опълченец.

Картината на конкретните исторически събития и ситуации от първите дни на януари 1878 г. пресъздава в студиото на „Нашият ден“ историкът проф. Пламен Митев.

Защо и какво е важно да помним от онези далечни дни и какво се е изгубило по Пътя към София през десетилетията след Освобождението й -не само поради геополитически интереси? Защо е важна връзката между поколенията за бъдещето на България и какъв е шансът за борба с историческата склероза и слабоумие? Кой е генерал Гурко и защо историческите факти не бива да бъдат тълкувани и изопачавани, а просто – назовавани – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Н. Пр. Йоси Леви Сфари и Михайлина Павлова

Н. Пр. Йоси Леви-Сфари: Голямото предизвикателство е да направим разграничението между добро и зло

" Студентите и учениците трябва да знаят, да учат, да бъдат добри човешки същества. Да допринесат за общността и да се защитят от омразата, от дезинформацията, която се разпространява по целия свят. Когато ние започвахме да учим преди години, беше доста различно спрямо днешния ден. Предизвикателствата, пред които са изправени нашите деца, са много..

публикувано на 13.09.24 в 17:50

Анна Мурашенко: Най-грубият въпрос към ветеран е "Колко човека си убил"

Как да разговарят журналистите с ветерани, завърнали се от плен в Русия, и кои са най-честите грешки, които могат да бъдат допуснати, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Анна Мурашенко , основател на благотворителния фонд "YOUkraine" "Когато се срещаме с герой от фронта, на първо място, трябва да видим в него човека, личността...

публикувано на 13.09.24 в 16:00

Незаконното и опасно строителство в центъра на София след проверката на ДНСК

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73,  в продължение на месеци води жителите на района към състояние на безизходица. На 19 юли в "Законът и Темида" разгледахме частния случай на Велина Иванова, която се обърна към екипа на предаването след поредица от сигнали към администрацията на Община..

публикувано на 13.09.24 в 15:25
Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида". Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.   По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в..

публикувано на 13.09.24 в 13:26
Божидар Александров и Бюлент Мюмюнов

Бюлент Мюмюнов: Светът на спорта днес през очите на един спортен журналист

Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист  Бюлент Мюмюнов , отразявал събитията от френската столица. Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо.  По думите на журналиста светът..

публикувано на 13.09.24 в 10:39