Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Това е всичко: пърформанс на група за навиване на сезал

Сцена от спектакъла
Снимка: Виолета Апостолова/Лети

Най-новото представление на Галина Борисова “Това е всичко” ни показва какво се случва, когато се опитваме да имаме контрол над всичко.  Пост-модерният инсталационен пърформанс е апотеоз за занаятчийството и технологиите и успява да изненада и провокира публиката. В представлението актьорите извършват композиционни задачи , за да изградят един нов свят, който е динамичен, организиран и същевременно разпадащ се. Актьорите в спектакъла са група за навиване на сезал, а създаденият от тях манифест звучи на фона на техните усилия да контролират всичко в едно строго организираното пространство. Как си помагаме или пречим докато поправяме или променяме нещо? Отговорът на този въпрос ще търсим заедно с Александра Спасова, Деница Даринова, Силвия Станоева, Стефан А. Щерев.
Представлението е част от проекта "три3ависим" - инициатива на Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства към Съюза на артистите в България и се реализира в сътрудничество с Емилиян Гацов/ Елби и Адриана Чернин/Виена.
„Ние сме опита. Ние сме миналото и бъдещето едновременно. Ние сме детайлите на цялото произведение, без да претендираме, че имаме произведение. Ние тук съществуваме заедно и с всичките общи усилия симултанно се опитваме да ви кажем, че всичко може да е хореография, сценография, музика, технология, важното е да има „електричество“. И ток. И кабели. И сезал. И най-вече интернет…“, откъс от манифеста в „Това е всичко”.
Пърформансът може да гледаме на 25 и 26  януари в столичната галерия „Етюд“от 19.30 часа. Следващите дати са 21 и 22 февруари.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Проф. Джън Дзин

Проф. Джън Дзин представя артпроекта "Пастир на светлината"

С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано, изследващо поезията на..

публикувано на 24.02.25 в 11:44
Ерих Кетснер

Изкуството в мен: 126 години от рождението на Ерих Кестнер

Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..

публикувано на 24.02.25 в 11:21

Жената след 40!

Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство?  Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40".  Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..

публикувано на 24.02.25 в 11:00