Една от най-интересните и много талантливи български художнички Моника Попова ще отбележи своята 50-годишнина с три изложби. Знаем, че тя работи в мащабни формати - това е нейният начин на изразяване. В една от трите галерии - „Червената точка“ (18.02) ще бъдат изложени такива платна под заглавие „Горен пласт точки“. В галерия „Аросита“(04.03) Моника Попова ще покаже керамика – „Черните шити“, а първата от юбилейната серия са необичайните за нея като формат „Рисунки преди лягане“ в Арт алея. Художничката споделя, че ги е „създала в часовете преди да заспя; в моменти, когато умората е била толкова голяма, че не усещах тялото си; в моменти, когато вместо хапче решавах да взема тънкописец; в моменти, когато щастието или болката не можех да трансформирам по друг начин; в моменти, когато исках да се разтворя в нищото…!“ Те са 80 на брой и са върху жълта хартия, която е била на дядото на Моника Попова. „Върху тях е трябвало да има петрографски диаграми и химически формули, казва художничката, но аз ги попълних с пиктограми на моя живот!“ Изложбата се открива утре, 1 февруари.
Тематично и трите изложби са свързани с майчинството, семейството, децата. В един свой текст Мария Ландова пише по повод друга нейна изложба: Моника Попова е продуктивен, тотален автор. (...) Ярък съвременен артист. Видиш ли нещо нарисувано от нея – помниш го. Тя се откроява и с това, че не принадлижи към групи и кръгове. Сама си е група и кръг. Самодостатъчна – с голямото си семейство и своето изкуство. В битието си на Жена – дъщеря, съпруга, майка – тя още толкова е Художник. Харесва ми начинът, по който изкуството й съумява да остане настрана от вече банализираните фиминистки уклони, характерни за авторките на съвремнно изкуство у нас, а и по света. Силно е и изкушението да нарека изкуството й женско поради темите, чувствата и топлината в него, но неговата мощ, цялост и концептуалност ме тласкат да направя още по-голям грях и да го нарека мъжко. За мен творчеството на Моника Попова успешно надмогва клишетата и събира в себе си по щастливо-красив начин и двете начала на живота.
Като Богинята Майка.“
С изложба на оригинални артефакти замъците Пелеш и Бран ще гостуват преди Великден в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава в "Артефир" директорът на културния институт Жени Михайлова. Презентацията от Пелеш е през месец май в архитектурно-парковия комплекс, подробностите ще станат ясни съвсем скоро, след подписването на споразумение между българските..
Какви са заплахите за Черно море и как заедно можем да го опазим – това ще разберем, ако гледаме документалния филм "Аз, морето – живот в мълчание" – копродукция на "Грийнпийс" - България, Crystal Frame и Four Elements! След две успешни прожекции в края на 2024 г. първата прожекция е на 15 януари от 18.00 часа в кино "Одеон" в София...
80 години след смъртта на големия български поет и ерудит Теодор Траянов, смятан за основоположник на българския символизъм, си спомняме за него със запис от Архивния фонд на БНР . Чуваме гласа на Иван Теофилов , поет, преводач и съставител на поетичния сборник "Антология на българския символизъм", който говори през 2002 година за талантливия..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска. Премиерното изпълнение..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg