Една от най-интересните и много талантливи български художнички Моника Попова ще отбележи своята 50-годишнина с три изложби. Знаем, че тя работи в мащабни формати - това е нейният начин на изразяване. В една от трите галерии - „Червената точка“ (18.02) ще бъдат изложени такива платна под заглавие „Горен пласт точки“. В галерия „Аросита“(04.03) Моника Попова ще покаже керамика – „Черните шити“, а първата от юбилейната серия са необичайните за нея като формат „Рисунки преди лягане“ в Арт алея. Художничката споделя, че ги е „създала в часовете преди да заспя; в моменти, когато умората е била толкова голяма, че не усещах тялото си; в моменти, когато вместо хапче решавах да взема тънкописец; в моменти, когато щастието или болката не можех да трансформирам по друг начин; в моменти, когато исках да се разтворя в нищото…!“ Те са 80 на брой и са върху жълта хартия, която е била на дядото на Моника Попова. „Върху тях е трябвало да има петрографски диаграми и химически формули, казва художничката, но аз ги попълних с пиктограми на моя живот!“ Изложбата се открива утре, 1 февруари.
Тематично и трите изложби са свързани с майчинството, семейството, децата. В един свой текст Мария Ландова пише по повод друга нейна изложба: Моника Попова е продуктивен, тотален автор. (...) Ярък съвременен артист. Видиш ли нещо нарисувано от нея – помниш го. Тя се откроява и с това, че не принадлижи към групи и кръгове. Сама си е група и кръг. Самодостатъчна – с голямото си семейство и своето изкуство. В битието си на Жена – дъщеря, съпруга, майка – тя още толкова е Художник. Харесва ми начинът, по който изкуството й съумява да остане настрана от вече банализираните фиминистки уклони, характерни за авторките на съвремнно изкуство у нас, а и по света. Силно е и изкушението да нарека изкуството й женско поради темите, чувствата и топлината в него, но неговата мощ, цялост и концептуалност ме тласкат да направя още по-голям грях и да го нарека мъжко. За мен творчеството на Моника Попова успешно надмогва клишетата и събира в себе си по щастливо-красив начин и двете начала на живота.
Като Богинята Майка.“
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg