Предлагаме ви да чуете радиодраматизация по световноизвестния роман „Калки“. Малко е апокалиптично. Бивш военен от Виетнам твърди, че е последното превъплъщение на бог Вишну, дошъл да обяви края на човечеството. Оттук следват: култ, корупция, наркотици, фанатизъм, атентати и всеобща лудост. Да не забравяме и участието на разузнавателните служби, различните мафии, най-известните медии. На всичкото отгоре предсказанието на Калки се сбъдва. Мрачно, но това е Гор Видал – надеждата в романите му се появява, за да изгасне бързо. И той твърди, че нашият свят е точно такъв – безнадежден.
Видал е роден през 1925 г. и е син на военен летец и театрална актриса. Дядо му е сенатор, а вторият му баща е потомък на вицепрезидент. Доведен брат е на Джаки Кенеди. Далечен братовчед на Джими Картър и на Ал Гор. При това потекло съвсем естествено познава лично повечето от водещите американски политици на своето време. И непрестанно ги критикува.
Автор е на над 20 романа, 8 пиеси, много сценарии, разкази и есета.
През 1993 г. е удостоен с американската Национална награда за литература.
Автор на радиодраматизацията: Димитър Пунев.
Участват артистите: Любомир Бъчваров, Георги Русев, Светослав Неделчев, Иван Петрушинов, Николай Антонов, Таньо Маринов, Добри Добрев, Продан Нончев, Ана Маринова, Мая Владигерова, Бистра Влахова, Божидар Лечев и Александър Александров.
Режисьор: Димитър Пунев
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg