Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо кинокритиците останаха вън от комисиите за разпределяне на субсидията за кино

БНР Новини

През последните дни се появи конфликт във филмовите среди по повод липсата на филмови критици в националните художествени комисии, които участват при разпределянето на държавните субсидии за филмовото производство в Националния филмов център. Това стана ясно от появилия се нов правилник за прилагане на Закона за филмовата индустрия, тъй като беше предприето неговото обновяване. За това решение се дочуват аргументи като това, че правата на критиците се простират само в сферата на анализа и оценката на готовия продукт, че има страни, в които критиците не участват във въпросните комисии или, че гилдия „Критика“ е пропуснала възможността за публично обсъждане на промените. Но в отворено писмо на секция „Критика“ към Съюза на филмовите дейци от 4 февруари се казва, че предложените промени в правилника не са оповестени публично и не е имало възможност да бъдат обсъдени.
Каква е причината кинокритиците да отсъстват от художествените комисии и целесъобразно ли е участието им в тях? До какво би довела липсата им при определянето на субсидиите за филмите и страхува ли се някой от тях? Какви са европейските практики по този въпрос и има ли възможност изготвеният правилник да бъде коригиран?
Отговорите на въпросите от кинокритика Геновева Димитрова и продуцента Галя Тонева, председател на Асоциацията на филмовите продуценти, чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Тихи речи“ на Полин Бодри и Ренате Лоренц в галерия „Структура“

"Тихи речи" в галерия "Структура"

Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..

публикувано на 28.12.24 в 12:35
Борис Христов

Неподозираният Борис

В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..

публикувано на 28.12.24 в 08:35
Стефан Димитров

Стефан Димитров: За любовта и добрите същества

До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..

публикувано на 27.12.24 в 15:50

Стефан Вълдобрев празнува имения си ден с концерт

Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..

публикувано на 27.12.24 в 14:45
Стефан Прохоров

Възможностите на настоящето са безкрайни, тези на миналото – изчерпани

На Стефановден в студиото на "Артефир" посрещаме режисьора и драматург, отдаден на независимия театър, Стефан Прохоров . Прохоров не приема театъра като ангажимент, а като нещо, на което се посвещаваш. В днешния ден той си спомня за проф. Снежина Танковска, оставила своя преподавателски отпечатък в поколения български театрални творци и дейци...

публикувано на 27.12.24 в 14:23