Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психично здраве и култура по български

За българското училище като огледален образ на болестните процеси в обществото

БНР Новини
Ваня Добрева, Мария Мира Христова и Кристина Ненова (отляво надясно)
Снимка: Кирил Чобанов

В Деня на розовата фланелка и обсъждането на образователната рамка за Европа след 2020 г. в дневния ред на румънското европредседателство, в студиото на „Нашият ден“ заедно с образователния експерт Ваня Добрева и психолога Кристина Ненова поглеждаме към психичното здраве и културата в българското училище.

Дали стратегиите и законите в България работят за или против децата? Колко е дълъг пътят до резултатите от несъвършенствата, заложени в Закона за предучилищното и училищно образование, и има ли шанс за промяна? Защо в българското училище няма пространство за разговор за трудните емоции и до какво води това – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.

Националната стратегия за детето 2019 - 2030 г.
е на масата и е отворена за обсъждане от българското общество. Защо се създават фантоми или сенки от заложеното в документа и кои са най-фрапиращите на този етап – отговорите в звуковия файл са от психолога Иван Игов, член на Консултативния съвет към ДАЗД.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30

Ученето може да е лесно за децата със специални образователни потребности

Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..

публикувано на 24.02.25 в 10:27