Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психично здраве и култура по български

За българското училище като огледален образ на болестните процеси в обществото

БНР Новини
Ваня Добрева, Мария Мира Христова и Кристина Ненова (отляво надясно)
Снимка: Кирил Чобанов

В Деня на розовата фланелка и обсъждането на образователната рамка за Европа след 2020 г. в дневния ред на румънското европредседателство, в студиото на „Нашият ден“ заедно с образователния експерт Ваня Добрева и психолога Кристина Ненова поглеждаме към психичното здраве и културата в българското училище.

Дали стратегиите и законите в България работят за или против децата? Колко е дълъг пътят до резултатите от несъвършенствата, заложени в Закона за предучилищното и училищно образование, и има ли шанс за промяна? Защо в българското училище няма пространство за разговор за трудните емоции и до какво води това – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.

Националната стратегия за детето 2019 - 2030 г.
е на масата и е отворена за обсъждане от българското общество. Защо се създават фантоми или сенки от заложеното в документа и кои са най-фрапиращите на този етап – отговорите в звуковия файл са от психолога Иван Игов, член на Консултативния съвет към ДАЗД.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03
Тони Николов

След безредиците пред Народния театър: Малки радикални групи се възползваха, за да се наложат

След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се игра на сцената на Народния театър "Иван Вазов". БТА съобщи, че в залата са успели да влязат само малък брой зрители и представители на медиите. В този контекст журналистът и главен редактор на..

публикувано на 08.11.24 в 09:21