Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешествие на 600 мили от Северния Полюс

БНР Новини
Град Лонгирбюен, Свалбард
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В поредното издание на рубриката „География на сетивата“ на предаването „Семейно радио“ ви срещаме с Христо Щерев. Той е юрист по образование, с интересни към източната философия, за когото пътуването не е само преместване в пространството, но и духовно пътешествие. А за себе си казва, че голяма част от наученото в живота му е дошло по време на неговите многобройни пътувания. Последната му дестинация се намира не къде да е, а в Северния полярен кръг.

Страстта на Христо пък пътуванията става особено силна, когато той е едва на шестнайсет години и със свои съученици пътува до Англия с автобус. Остава там в продължение на няколко седмици на гости на местно семейство, но посещава и Австрия, Франция и Германия. Към днешна дата той е посетил над 220 града и 42 държави на 4 континента. Голямата му страст обаче си остава Югоизточна Азия, а дори прекарва и известно време в будистки манастир в Тайван. Макар да е пътувал и с приятели, гостът ни предпочита да пътува сам, защото така по-лесно се потапя сред местната култура.

За причините да се оправи към толкова северна дестинация като Свалбард и с кого отива там, ще разберете от интересния разговор на Христо Щерев с Ирина Вълчанова. Ще научите също и как се чувства човек на 600 мили от Северния полюс, колко e площта на архипелага Свалбард, както и кой е най-големият му остров, на територията на коя държава се намира и кои държави могат да създават градове там.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлиана Антонова – Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлиана Антонова – Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23