Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_.

Екипът на фондация Underschool_

Те споделят: "През изминалата 2023 г. се честваха 80 години от създаването на специалност “Архитектура” в България. Архитектурното ни образование има близо век история, въпреки това все още не се намират задълбочени опити за изследването му. Междувременно все по-често се говори, че архитектурата e в състояние на криза. Тя се изразява в невъзможността на професията да води процесите на създаване на естетическа, социална и устойчива градска среда. Това води до загуба на нейната значимост. 

Кризата, казват, лежи в самото архитектурно образование. Система, която се затруднява да намери своята мисия през новия век. Нужно е да възприемем образованието на архитекта като значимо за цялото общество. Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта. Събитието "EDUCATION WORKS: Наблюдения над архитектурното образование" се опитва да разгледа тези феномени."

Чуйте повече в звуковия файл:

Снимки – Underschool_
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Ваташки и Венцисав Чанов

Висока концентрация на... концентрация

В свят, който всячески се стреми да открадне вниманието ни, често пъти за кратко, ни се иска да сме все по-концентрирани. Днес пазарът предлага на заетите хора всевъзможни добавки, храни и напитки за фокус и концентрация, за да успяваме в ежедневието си и да бъдем успешни. Няма да се спираме на разсъждение какво означава да си успешен, днес успехът..

публикувано на 30.04.25 в 08:45

Бяхме край Дунава

Започваме със загадка: ако тръгнат едни ловци от Русе към Силистра, а едни рибари хукнат от Силистра към Русе – къде ще се срещнат пътищата им точно след 60 км? Веднага отговаряме – в Тутракан, където гостува предаването "И рибар съм, и ловец съм". Посрещнаха ни гостоприемно членовете на Ловно-рибарско сдружение "Сокол" д-р Димитър Стефанов,..

публикувано на 29.04.25 в 17:05

Габриела де Лука: От любовта на една маркиза до посланието на Папа Франциск

В предаването "Нашият ден" и неговата рубрика "Разговорът" гостува Габриела де Лука – изключително колоритна дама, католичка по рождение и италианка по кръв, която разказа за своя аристократичен произход и неподвластната на обществени норми любовна история на своите баба и дядо. Всичко започва в пансион за знатни девойки, където младите дами..

обновено на 29.04.25 в 11:35

Съвременният хляб – най-ужасното изобретение на човека?

Заедно с микробиолога д-р Йордан Стефанов във "Време за наука" опровергаваме упоритите фалшиви твърдения, че маята за хляб съдържа глутенови дрожди, отразяващи се изключително зле на човешкото здраве. Няма абсолютно нищо вярно – маята представлява просто обикновени и доста безобидни дрожди, които се използват в различни части от хранителната..

публикувано на 29.04.25 в 10:42

Финансовият кредит от необходима услуга стана стока

Отново поставяме проблема със свръхзадлъжнялостта на физическите лица : защо той е важен за България и каква е причината толкова време да не бъде решен? Какъв е опитът на другите европейски страни в решаването на този социално и икономически значим въпрос? Защо е важно хората да могат да получават безплатни консултантски услуги и кой е начинът да..

публикувано на 29.04.25 в 09:39