На 10 март, 30 минути след полунощ можете да чуете Наум Шопов в главната роля в пиесата на Харолд Пинтър – „Лунна светлина“. За съжаление вече не можем да видим изключителното му присъствие на сцената. Но за щастие – фондът на Радиотеатъра съхранява гласа му.
Веднъж в свои бележки към публиката Харолд Пинтър пише: „Говоря с известно нежелание, понеже зная, че имам поне 24 интерпретации на едно твърдение в зависимост от това къде стоите в момента и какво е времето. Намирам, че едно категорично твърдение никога не може да бъде вечно. Веднага ще бъде модифицирано от останалите 23 варианта.“
И „Лунна светлина“, както и останалите пиеси на Пинтър, изразява многовалентността на човешките отношения. Неизразимите им граници. Неуловимите им мигове и нюанси. Измамите, надеждите, краховете и самотата ни като отделни човешки същества, както и стремителността, с която се опитваме да образуваме някаква общност или дори едно цяло. Нито ние, нито образуванията ни са категорични. Винаги са оборими. Винаги са несигурни. И тъкмо с тази променливост омагьосва драматургията на Пинтър.
А вдъхновяващата актьорска специфика на Наум Шопов органично се вписва в такъв тип произведения.
Постановката е на Юри Статков.
Участват: Наум Шопов, Нина Стамова, Любомир Младенов, Пламена Гетова, Петър Русев, Веселин Цанев, Венцислав Кисьов, Албена Велева.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg