Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „По следите на дима“: Тютюн и табу

БНР Новини

Как стана така, че тютюнът е най-популярното растение, а пушенето - широко разпространен и социално приемлив навик? Както подсказва заглавието, ще търсим отговорите на тези въпроси в психоанализата, а също в акразията - вървенето срещу собствената добра преценка - понятие, завещано ни от древногръцките философи.

Рационалното начало трудно  ще ни даде задоволителен отговор, затова пък скритата част на айсберга - несъзнаваното, подсказва интересни догадки.

Защо кампаниите против тютюнопушенето не дават желания ефект и какво е принцип на позитивната грешка? Как племенникът на Фройд Едуард Бернайс успява да популяризира през 50-те години на ХХ в. пушенето и да убеди жените, че еманципацията "дими" и минава през цигарата. 

Разглеждаме социалния и социализиращия фактор на пушенето и неговите трансформации през XXI век. Разговаряме с психолога Андрей Ганев, с Мартин Димитров - директор на рекламна агенция, с изкуствоведката Весела Ножарова.

Ще чуем музиканта Велислав Стоянов, както и писателя Милен Русков, който задава въпроса: "Що за свят и що за раса е тази, при която тютюнът може да стане най-популярното растение?"





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35
доц. д-р Владимир Божилов

Доц. д-р Владимир Божилов: Като учен се занимавам с откриването на екзопланети

"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..

публикувано на 05.11.24 в 17:10

Ангел Демирев: Същественият будител в човешкия дух е Господ

Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...

публикувано на 05.11.24 в 16:30
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45