По повод световния ден на потребителите водещата на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“ Ива Дойчинова поставя проблема за „нашия инстинкт като потребители“. В студиото гостува Димитър Маргаритов от „Комисията за защита на потребителите“, а Богомил Николов от асоциация „Активни потребители“ се включва по телефона.
Първият злободневен въпрос е за т.н. умни устройства – телевизори, бойлери, детски играчки и др. – които с помощта на интернет управляваме чрез телефона си. Б. Николов посочва, че те са с минимална степен на сигурност – могат да ни шпионират, а след това техните производители да търгуват с получената за нас информация. Ива Дойчинова припомни нашумелия случай с куклата Кайла, изтеглена от пазара в Германия, която разговаря с детето, но и подслушва родителите му. Николов вижда гаранцията срещу подобни злоупотреби в световно законодателство, което да забранява такива стремежи у производителите и да налага базови изисквания за сигурност още в дизайна на произвежданите стоки.
По повод некачествените стоки и услуги пък Димитър Маргаритов от „Комисията за защита на потребителите“ съветва гражданите да се отнасят към комисията „В над 2/3 от случаите успяваме да помогнем за разрешаването на проблема“, посочва оптимистично той.
Оказва се, че хората не си отстояват правата докрай. Докато не станем активната страна и не се отказваме толкова лесно, ще злоупотребяват с нашата пасивност. А Богомил Николов ни съветва да използваме социалните мрежи, за да открием и други потребители с нашия проблем. Така ще можем да подадем колективен иск, който е далеч по ефективен.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..
Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..
Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..
Монтана ще бъде домакин на един от образователните концерти на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци “Иван Вълев” – събитие, което има за цел да запознае подрастващите с богатството на българския фолклор. Концертът е част от национална инициатива на ансамбъла, която обхваща множество градове из страната. Повече за проекта разказа в ефира на..
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Еми Барух , журналистка, общественичка, автор в "Дойче Веле". "Свободата на словото е възможността ти да заявиш себе си, без да се автоцензурираш, да живееш в общество, в което има..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg