Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концертът на ансамбъл Jerusalem Chamber Music Festival – директно от „Мартенски музикални дни“

БНР Новини

Международното участие на „Мартенски музикални дни“ в Русе включва концерт на ансамбъл Jerusalem Chamber Music Festival в състав: Елена Башкирова – пиано, Михаел Баренбойм – цигулка, Жерар Косе – виола, Пабло Ферандес – виолончело и Паскал Морагес – кларинет.

В програмата ще звучат: Роберт Шуман – Шест пиеси опус 56; Лудвиг ван Бетовен – Трио за пиано, виолончело и кларинет в Ми бемол мажор, опус 38; Бела Барток – „Контрасти“ SZ 111; Роберт Шуман – Клавирен квартет в Ми бемол мажор, опус 47.

Елена Башкирова завършва консерваторията „Чайковски“ в Москва в класа на баща си, прочутия пианист и преподавател Дмитри Башкиров.
Работила е с диригенти като Зубин Мета, Пиер Булез, Кристоф Ешенбах и др.
Тя е основател на престижния Йерусалимски международен камерен музикален фестивал и е изнасяла турнета в Европа и щатите с оркестри, съставени от музикантите на Фестивала.
По-рано през тази година тя беше отличена с почетна докторска степен от университета Бен Гурион в Негев.
Освен класически и романтичен репертоар, Башкирова изпълнява и музика на ХХ век и е участвала в множество световни премиери.

Михаел Баренбойм учи в музикалната академия на Рощок, както и философия в Сорбоната. Дългогодишното му сътрудничество с Пиер Булез води до изпълнения на творбите на Булез с Берлинска филхармония, в Барбикан Център, Лондон, Парижката опера и Залцбургския фестивал.
Баренбойм е концертмайстор на West-Eastern Divan Orchestra

"Той е великолепен млад челист. Той има всичко: блестяща техника, дълбока музикалност и всепомитаща харизма" - казва за Пабло Фернандес маестро Кристоф Ешенбах.
Ценен заради автентичността си и провъзгласен от критиката за един от "топ челистите", 26-годишния Фернандес изгражда брилянтната си кариера в партньорство с международно признати артисти и водещи оркестри.

Жерар Косе е водещ френски виолист. Критиката е единодушна, че той е сред малцината съвременни изпълнители, които издигат виолата до пълноправен солиращ инструмент.  Неговата виола е направена от Гаспаро да Сало през 1560.
Косе изпълнява както камерна, така и оркестрова музика, партнирайки си с музиканти като Еманюел Кривин, Шарл Дютоа и Кент Нагано.

На 18 години Паскал Морагес се включва в състава на кларинетите на Оркестъра на Париж под диригентството на Даниел Баренбойм. Той изпълнява солови партии в множество водещи оркестри и партнира на редица камерни състави. Участвал е във фестивали от ранга на Залцбург, Люцерн и Берлин. Преподавал е в парижката консерватория, в Ecole de Musique, Лозана и в Royal College of Music, Лондон.

Концертът на  Jerusalem Chamber Music Festival ще се предава директно по програма "Христо Ботев" от 19.00 ч. на 19 март, вторник. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40