Недостиг на учители, слаба практическа подготовка на бъдещите педагози и неспособност на училището да даде нужното за 21-и век образование на учениците – пред тези проблеми е изправена не само нашата страна. Един от начините да се запълнят празнините е достъп до учителската професия да имат успешни и мотивирани професионалисти от различни сфери. Осемгодишният опит на фондация „Заедно в час“ в откриване, подготовка и подкрепа на педагогически таланти без педагогическа правоспособност показва, че желаещите да бъдат учители са много и от различни поколения. След стриктен подбор и интензивно обучение, включващо и много часове практика под наблюдение на опитни педагози, тези силно мотивирани за работа с деца хора успешно се вписват в учителските екипи, внасяйки своя различен опит и умения. Стига разбира се средата да е добронамерена и подкрепяща.
Фондация „Заедно в час“, МОН и Пловдивският университет са партньори в двугодишния проект „Нов път за нови таланти в преподаването“, съфинансиран по програма „Еразъм+“ на ЕС, в който участват 15 организации от 5 европейски държави. Като част от проекта учени от университета Дуйсбург-Есен правят сравнително изследване на резултатите, показани от „алтернативно“ и традиционно подготвени учители.
Изследването, представено неотдавна, показва, че силната мотивация, сериозното практическо обучение в реални условия, наставничеството и колегиалната подкрепа позволяват на новите таланти да се изявят много успешно в образованието, което остро се нуждае от свежи сили.
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg