Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капиталът – враг на свободния пазар

За посланията на Карл Маркс, икономическите и философските измерения на грандиозния труд днес коментира доц. Григор Сарийски

БНР Новини
Мария Мира Христова и доц. Григор Сарийски в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

„Капиталът” на Карл Маркс е труд, който продължава да обезсилва разнообразните и многобройни желания за оценка, манипулация и дори политически пристрастия. Нещо повече – „Капиталът“ се оказва рекордьор по отношение на броя и разнообразието на реакции по света и през вековете, като резултат от което става все по-неразбран в масов план. Малцина повдигат завесата към стотиците страници и са в състояние да прозрат и оценят поднесеното.
Да, подобна философия, включваща изграждането на модели на следващи капиталистически икономики, родена по времето на индустриална Англия от средата на ХIХ век, е трудно да бъде възприета, оборена или надградена просто така. Този труд преминава през времето с лекота и продължава да прогнозира бъдеще – дори и във високотехнологичния ХХI век, когато мнозина са приели, че са над „Капиталът“. И Маркс. Или не подозират за тях.

В каква икономическа система съществуваме днес и коя ще я замени в контекста и на „Капиталът“ разсъждаваме в студиото на „Нашият ден с доц. Григор Сарийски. Защо демокрацията е приключила след края на Втората световна война и дали капиталът е враг на свободния пазар? Защо икономическият преход продължава и как ще завърши – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.



Псевдо ляво и псевдо дясно – защо няма победител

Ако допуснем, че управляващата коалиция е псевдо дясна, а потенциалната кандидатура за промени е псевдо лява - коя е успешната алтернатива за бъдещото управление в България анализира в „Нашият ден“ проф. Александър Маринов – чуйте още в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30