Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завършват Чудомировите празници в Казанлък

4
Снимка: Мирослав Василев

Ежегодните Чудомирови празници в Казанлък се провеждат за 26-ти път в чест на известния български писател-хуморист и художник Димитър Чорбаджийски-Чудомир. Те заемат особено място в културния живот на града. Посветени са на театъра, музиката, литературата, изобразителното изкуство и сатирата.

В рамките на празниците се провежда Национална научна конференция, която събира водещи имена в българското литературознание и изкуствознание. По традиция се включват събития, насочени изцяло към ученическата аудитория. Такива са „Малките нашенци“ – национален конкурс за весела детска рисунка, „Присмехулници“ – конкурс за детска хумористична творба, „Чудонемирчета“ – детски конкурс за изпълнение на хумористична творба, два уъркшопа с участието на ученици от НУПИД „Акад. Дечко Узунов“ – Казанлък и др. Общо 29 са проявите в програмата на Чудомировите празници тази година от 25 март до 1 април – Световния ден на шегата.

Организаторите от фондация „Чудомир“, Община Казанлък и Литературно-художествения музей предложиха и нови събития. Едно от тях е възстановеният след известно прекъсване национален фолклорен конкурс „Златен тръндафил“ за хумористична песен и танц. Съпътстваща на конкурса е Националната кръгла маса, която постави проблеми, свързани със сценичното изкуство на фолклорна основа. В нея участваха широк кръг специалисти, ръководители на творчески състави, представители на Министерството на културата и Съюза на българските музикални и танцови дейци.

Тази вечер от 19.00 часа в Дом на културата – Казанлък е официалното закриване на Чудомировите празници. Тогава ще бъде връчена и наградата „Комедийния хит на сезона“. „Надяваме се всички заедно да работим за една обща кауза – популяризиране творчеството на Димитър Христов Чорбаджийски-Чудомир, което кореспондира и с националната стратегия на МОН в периода 2014 – 2020 г. за насърчаване и повишаване на грамотността“, казват организаторите.

Подробности за участниците и акцентите в програмата на Чудомирови празници – Казанлък 2019 можете да чуете в репортажа на Мирослав Василев в  звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05