Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липса на ентусиазъм и ясни послания около изборите за Европарламент в България

Днес Централната избирателна комисия започва да регистрира партии и коалиции за предстоящите Евроизбори 2019. Как в този първи ден изглеждат стартовите позиции на партиите и коалициите, които ще участват в тези избори и какви са техните шансове за успех, обсъдиха в „Нашият ден“ водещата Ива Дойчинова заедно с политолога Христо Панчугов и доц. Иво Инджов. Въпросът, от който започна разговора, беше доколко редовния призив към избирателите преди всички избори: „Излезте и гласувайте!“ има шанс да успее.

Христо Панчугов: За първи път ние не видяхме младежите на ГЕРБ да се редят, за да получат № 1 за регистрация в ЦИК (или аз съм го пропуснал). Този факт е показателен за това доколко ще има интерес към тези избори. И за съжаление, в българското общество европейските избори и европейската тема традиционно не будят голям интерес. И на предишните избори имахме доста ниска избирателна активност – под 40 %. Очаква се на тези избори тя да бъде също такава. И това е най-притеснителното на това, което наблюдаваме в момента.
Тази ниска избирателна активност е отражение на общата убеденост в две неща – първо, че Европейският парламент е място, в което нищо не се случва, поне нищо важно, което да касае българските граждани, и второ – убедеността, че всички политици са еднакви и няма никаква необходимост ние да ги подкрепим, като отидем да гласуваме за тях.

Ива Дойчинова: Знак за какво е коалирането точно преди изборите между ГЕРБ и СДС?

Доц. Иво Инджов: По този начин Бойко Борисов се опитва да парира евентуален теч на десни гласове към „Демократична България“... Ефектът обаче няма да бъде особено голям поради ниската електорална тежест на марката СДС днес. Що се отнася до другият център в дясното – ДСБ, „Да, България“ и Зелените, то той продължава да страда от липсата на отговор на въпроса: „Какво събира тези хора, защо те са заедно и как това, че те са заедно носи нещо повече за тяхното представителство във властта?“
Вляво, освен БСП, има няколко по-малки леви формации, най-голямата от тях е АБВ, които търсят завръщане на политическата сцена. Може би те ще подядат електорално БСП, но тя стои доста стабилно в лявото пространство. Така че там няма драма, драмата е, че няма по-радикална формация, стояща вляво от БСП, която да зададе един по-динамичен дневен ред на по-онеправданите слоеве от населението. Така в центъра на дебата в БСП остава е съперничеството между Станишев и Нинова, което няма как да събуди голям ентусиазъм в електората.

Що се отнася до шансовете на разединените вече тъй наречени патриотични партии, то експертите в студиото се обединиха около мнението, че те по-скоро няма да успеят да влязат в следващия Европарламент.

Повече за състоянието на водещите политически партии преди европейските избори и за това какви са очакванията за представянето им в бъдещия Европарламент можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05