Днес Централната избирателна комисия започва да регистрира партии и коалиции за предстоящите Евроизбори 2019. Как в този първи ден изглеждат стартовите позиции на партиите и коалициите, които ще участват в тези избори и какви са техните шансове за успех, обсъдиха в „Нашият ден“ водещата Ива Дойчинова заедно с политолога Христо Панчугов и доц. Иво Инджов. Въпросът, от който започна разговора, беше доколко редовния призив към избирателите преди всички избори: „Излезте и гласувайте!“ има шанс да успее.
Христо Панчугов: За първи път ние не видяхме младежите на ГЕРБ да се редят, за да получат № 1 за регистрация в ЦИК (или аз съм го пропуснал). Този факт е показателен за това доколко ще има интерес към тези избори. И за съжаление, в българското общество европейските избори и европейската тема традиционно не будят голям интерес. И на предишните избори имахме доста ниска избирателна активност – под 40 %. Очаква се на тези избори тя да бъде също такава. И това е най-притеснителното на това, което наблюдаваме в момента.
Тази ниска избирателна активност е отражение на общата убеденост в две неща – първо, че Европейският парламент е място, в което нищо не се случва, поне нищо важно, което да касае българските граждани, и второ – убедеността, че всички политици са еднакви и няма никаква необходимост ние да ги подкрепим, като отидем да гласуваме за тях.
Ива Дойчинова: Знак за какво е коалирането точно преди изборите между ГЕРБ и СДС?
Доц. Иво Инджов: По този начин Бойко Борисов се опитва да парира евентуален теч на десни гласове към „Демократична България“... Ефектът обаче няма да бъде особено голям поради ниската електорална тежест на марката СДС днес. Що се отнася до другият център в дясното – ДСБ, „Да, България“ и Зелените, то той продължава да страда от липсата на отговор на въпроса: „Какво събира тези хора, защо те са заедно и как това, че те са заедно носи нещо повече за тяхното представителство във властта?“
Вляво, освен БСП, има няколко по-малки леви формации, най-голямата от тях е АБВ, които търсят завръщане на политическата сцена. Може би те ще подядат електорално БСП, но тя стои доста стабилно в лявото пространство. Така че там няма драма, драмата е, че няма по-радикална формация, стояща вляво от БСП, която да зададе един по-динамичен дневен ред на по-онеправданите слоеве от населението. Така в центъра на дебата в БСП остава е съперничеството между Станишев и Нинова, което няма как да събуди голям ентусиазъм в електората.
Що се отнася до шансовете на разединените вече тъй наречени патриотични партии, то експертите в студиото се обединиха около мнението, че те по-скоро няма да успеят да влязат в следващия Европарламент.
Повече за състоянието на водещите политически партии преди европейските избори и за това какви са очакванията за представянето им в бъдещия Европарламент можете да чуете в звуковия файл.
Адаптацията в училище невинаги тръгва по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..
Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg