Гост на Ива Дойчинова в рубриката „Главен герой“ днес е писателката, майката на две дъщери, живееща в две държави и борещата се за правото да бъде щастлива жена Мария Касимова-Моасе. Някак естествено разговорът в студиото започна от въпроса дали тя самата се чувства главен герой в своя живот.
Мария Касимова-Моасе: "Главен герой съм в това, което правя, защото за толкова години някак си успях да си извоювам независимост. Не работя за никого, никой не ми казва какво да мисля, как да пиша, какво да правя. Така че спя спокойно.
Главен герой съм и в обученията, които правя. Много се гордея с това, защото всъщност това ме храни. Да си журналист на свободна практика не е професия, която може да те издържа, така че това мое знание, тези мои занимания подсигуряват страстта ми. Страстта ми да казвам какво мисля, да пиша и да разказвам истории."
За новата си книга – „Балканска рапсодия“, главната героиня на която е вдъхновена от бабата на Мария Касимова-Моасе, тя казва: „Много си я обичам, много исках да разкажа тази история. Беше мисия да седна и да я напиша, така че си пожелавам тя да среща очи, които я разбират, да отеква в някакви сърца и там да се доразказва. Сега при тези срещи с читателите, които правя, ми е много интересно да се огледам в очите им. Много ми харесва да виждам как тази много лична история, отеква в сърцата им и придобива някакъв техен смисъл. Това за мен е огромна отговорност. И много вярвам в това.“
Ива Дойчинова: Как успяваш да живееш в две държави, да се чуваш по месинджър със своите деца, да пътуваш непрекъснато? Какво е усещането, чувстваш ли се емигрант?
Мария Касимова-Моасе: "Аз не се приемам точно като емигрант, защото максимумът време, когато не съм била в страната е два месеца. Иначе се опитвам да се връщам всеки месец и следя всичко тук, плащам си тук данъците, за тук работя. Но да заминеш е трудно решение, което трябваше да взема преди пет години, но бях поставена пред много сложно решение."
Какво още мисли Мария Касимова-Моасе за живота между две страни, усещането съпругът ти да те нарича „писалка“, първия ѝ роман „Балканска рапсодия“ и връзката й с дъщерите й, която не е прекъсвала, можете да научите в звуковия файл.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg